Britania: Shërbimi sekret rus (FSB) ka shënjestruar avionin e Prigozhin

E Enjte, 24 August 2023 12:55
Yevgeny Prigozhin, i cili udhëhoqi një rebelim të dështuar kundër Vladimir Putinit, ishte në një avion që u rrëzua në Rusinë Perëndimore. Autoritetet ruse thonë se 10 personat në bord u vranë pasi avioni u rrëzua pranë fshatit Kuzhinko

 

Nga Frank Gardner, BBC

Burimet të mbrojtjes në Mbretërinë e Bashkuar thonë se agjencia ruse e inteligjencës së brendshme FSB (pasardhësit e KGB-së) janë ata që me shumë gjasa kanë shënjestruar avionin e Yevgeny Prigozhin.

Ata janë plotësisht besnikë ndaj Vladimir Putinit dhe gjithashtu drejtojnë forcën kufitare.
 
 
Pikëpamja tani është se kjo ndoshta forcon pozicionin e ministrit rus të Mbrojtjes, Sergei Shoigu dhe shefit të Shtabit të Përgjithshëm të Forcave të Armatosura Ruse, Valery Gerasimov, të cilët Prigozhini i urrente dhe i kritikonte publikisht.

 

Kjo nga ana tjetër është diçka e mirë për Ukrainën, pasi ata të dy konsiderohen të paaftë.

Login to post comments

Lajmet e fundit

Onelda Zefi: Lali Eri vazhdon te tallet me Kombinatin te Cilin do ta bente "Kombiart".

Politikë

Onelda Zefi: Lali Eri vazhdon te tallet me Kombinatin te Cilin do ta bente "Kombiart".

Nga Onelda Zefi: Vendoset veto ne lulishten e vetme qe ka ngelur ne zonen e Parafabrikateve tek Rr:Llambi Bonata ne Kombinat. Shikoni sesi Lali Eri vazhdon te tallet me Kombinatin te Cilin...

Tritan Shehu: Konferenca Anestezi-Reanimacionit, paraqitje arritjesh e perspektivash profesionale e shkencore.

Politikë

Tritan Shehu: Konferenca Anestezi-Reanimacionit, paraqitje arritjesh e perspektivash profesionale e shkencore.

Nga Tritan Shehu: Konferenca Anestezi-Reanimacionit, paraqitje arritjesh e perspektivash profesionale e shkencore.Prej dy ditesh ne Hotel “Tirana” po zhvillon punimet, e ndare ne dy auditore, Konferenca e Pare Nderkombetare, njekohesisht dhe...

'Drejt Gjermanisë', UEFA publikon disa nga fotot më ikonike të Shqipërisë

Sport

'Drejt Gjermanisë', UEFA publikon disa nga fotot më ikonike të Shqipërisë

Shqipëria u kualifikua për herë të dytë në historinë e saj, në një kampionat Europian.   Kuqezinjtë i mbyllën kualifikueset në vendin e parë, duke lënë pas kombëtare të forta si Çekia...