‘Adoleshentët shqiptarë u bashkohen bandave të drogës’/ Gazeta britanike: Ata shkojnë qëllimisht në burg për të…

Diel, 03 December 2023 13:22

Adoleshentët shqiptarë hyjnë fshehurazi në Britaninë e Madhe dhe bashkohen me bandat e drogës me qëllim që të dërgohen në burg dhe të ndihmojnë kërkesën e tyre për azil, zbulon tabloidi “MailOnline”.

Të rinjtë e dëshpëruar sipas medias britanik po përfundojnë në disa kafene që përdoren si mbulesë për aktivitete të paligjshme nga bandat si ajo Hellbanianz dhe shume shpejt rekrutohen për të punuar në fermat e kanabisit ose për të shpërndarë drogë në pronat e Britanisë. Të vëzhguar nga afër nga bandat, adoleshentët punojnë për të shlyer borxhin e tyre ndaj kontrabandistëve të njerëzve përpara se të dërgojnë para në shtëpi. 

Nëse kapen nga policia, burrat përfundojnë në burg sepse avokatët e mafies përdorin një boshllëk ligjor për të bllokuar deportimin në Shqipëri duke pretenduar se ishin viktima të skllavërisë moderne, ka pohuar një ekspert i bandës. Zbulimi vjen pasi shqiptarët përbëjnë përqindjen më të madhe të mbërritjeve në Britaninë e Madhe nga vetëm një vend me varka të vogla me 28% vitin e kaluar, që barazohet me 12,561 persona. 

Bandat shqiptare kanë kapur kontrollin e ekonomisë së kokainës në Mbretërinë e Bashkuar gjatë 20 viteve të fundit pasi kanë krijuar një aleancë me kartelet e drogës në Amerikën Latine. Midis tyre, është edhe banda Hellbanianz e vendosur në pronën Gascoigne në Barking, në Londrën Lindore. Grupi famëkeq nxjerr në pah pasurinë e tyre duke ndarë video në mediat sociale të makinave të tyre sportive flash, bizhuterive dhe tufa parash.

 
 

Arrogantë dhe pa frikë nga policia, gangsterët e maskuar të Hellbanianz-it madje shpërndanë video muzikore që tregonin automjete të blinduara të pajisura me mitralozë të rëndë që parakalonin rreth një banese në Londër. Anëtarët e bandës së drogës pozojnë të gëzuar në burgjet e qeta britanike me tuta stilistike me grafite ‘Hellbanianz’ ose ‘HB’ të skalitura në muret e qelive të tyre.

Gazetari shqiptar dhe eksperti i bandave Muhamed Veliu tha për MailOnline se gangsterët në MB bëhen modele për të rinjtë e varfër në vendin e tyre të lindjes.

Por e tillë është nevoja për para – bandat nuk kanë nevojë as të rekrutojnë emigrantët e paligjshëm sapo të mbërrijnë në qytetet dhe qytezat tona.

Ai tha: ‘Të rinjtë shqiptarë mbërrijnë në Britaninë e Madhe për të fituar para të shpejta dhe për të shlyer borxhin që bëjnë gjatë kalimit. Ata shkojnë në kafene [shqiptare] dhe lidhen me organizatorët e fermave të kanabisit ose tregtarët e drogës për të shitur kokainë. Ata janë të gatshëm të bëhen fermerë kanabisi për të shlyer borxhin shpejt dhe për të fituar para të mira për t’i kthyer në shtëpi.

“Ata nuk kanë leje për të punuar në MB dhe nuk mund të punojnë në kantiere ndërtimi sepse do të ndalohen për mungesën e dokumenteve të sakta – kështu që kjo është mënyra më e shpejtë për të fituar para. “Bandat nuk shkojnë për t’i rekrutojnë ata – adoleshentët vijnë tek ata sepse janë të dëshpëruar”.

Ai tha: “Kur fermat e kanabisit zbulohen nga policia, bandat dërgojnë avokatët e tyre për të monitoruar procesin e intervistimit. Pra, në shumicën e rasteve ata këshillohen të pranojnë fajësinë për të marrë një dënim më të ulët.

“Në të njëjtën kohë, avokatët u thonë klientëve të kërkojnë azil dhe thonë se janë viktimë e skllavërisë moderne. Ata pranojnë fajin menjëherë, por më pas kërkojnë azil për të bllokuar deportimin si viktimë. Kjo është arsyeja pse ne e kemi parë komunitetin shqiptar si numrin më të madh të kërkesave për azil sipas Aktit të Skllavërisë Moderne”, citon gazeta.

Login to post comments

Lajmet e fundit

“Markat, ndikimi kryesisht nga Perëndimi”

Media

“Markat, ndikimi kryesisht nga Perëndimi”

Flet Era Xhabafti, zv.menaxhere e përgjithshme e kompanisë “Mini Invest Albania”   Ndonëse pandemia ka ndikuar në kërkesën për më shumë komoditet, kërkesat janë që edhe rehatia të jetë me marka. Kështu shprehet...

Çfarë do bëhet me dosjen ‘Xibraka’!

Politikë

Çfarë do bëhet me dosjen ‘Xibraka’!

Nga Flamur Vezaj: Dosja ‘XIBRAKA’ nuk ka vetëm emrin e Olsi Ramës! Aty ka edhe plot te tjerë, te njohur e te panjohur, biznesmen, ndërtues, kriminel e krerë bandash qe veprojnë akoma...

Dosja ‘5D’/ Zef Preçi: Skemë e ngjashme me inceneratorët, djajtë kanë dalë nga shishja

Politikë

Dosja ‘5D’/ Zef Preçi: Skemë e ngjashme me inceneratorët, djajtë kanë dalë nga shishja

Eksperti i ekonomisë, Zef Preçi, e konsideroi si një skemë të ngjashme me atë të inceneratorëve, atë të krijuar nga drejtorët e Erion Veliajt me kompaninë ‘5D’. Për emisionin “Task Force”...