25 prilli 1945, dita e kufirit, tregon se nuk kemi pasur kufi me Jugosllavinë

Tuesday, 26 Prill 2022 18:49

Gjatë kohës së diktaturës komuniste, data 25 prill quhej dita e krijimit të forcave të kufirit, e caktuar nga Presidiumi i Kuvendit Popullor me vendimin nr.48, datë 23.11.1954. Në fakt më 25.4.1945 ishin marrë në dorëzim sektorët e kufirit në Korçë dhe Delvinë nga Divizioni i Mbrojtjes së Popullit. Në vitet 1944-1948 Shqipëria nuk kishte kufij me Jugosllavinë. Kjo u vulos edhe më shumë në vitin 1946 me bashkimin doganor me këtë shtet. Njësitë ushtarake pranë kufirit me Jugosllavinë u krijuan vetëm në vitin 1948, kur mbaroi “vëllazërimi i madh”. Në asnjë kohe tjetër, shteti shqiptar nuk ka qenë në këtë raport skandaloz në lidhje me kufirin me Jugosllavinë. Në vitin 1949 u shkri Divizioni i Mbrojtjes së Popullit dhe u krijuan Drejtoria e Kufirit dhe Brigada e Sigurimit të Shtetit (nuk ka lidhje me organet e Sigurimit të Shtetit. Emri u ndryshua shpejt dhe u formuan forcat e ndjekjes) në varësi të Ministrisë së Punëve të Brendshme. Në vitin 1951 u krijua Drejtoria e Forcave të Kufirit dhe Ndjekjes.

Login to post comments

Lajmet e fundit

Fitore ‘magjike’ në 'Air Albania', kuqezinjtë mposhtin Poloninë dhe kryesojnë grupin

Sport

Fitore ‘magjike’ në 'Air Albania', kuqezinjtë mposhtin Poloninë dhe kryesojnë grupin

Kombëtarja shqiptare e futbollit ka fituar me rezultatin e pastër 2-0 ndeshjen e radhës kundër Polonisë, në stadiumin “Air Albania” në kryeqytet, me dy gola të mrekullueshëm të Jasir Asanit...

“Karta e Kujdesit Shëndetësor”, dhurata e duhur për mësuesit në vigjilje të vitit të ri shkollor  

Sociale

“Karta e Kujdesit Shëndetësor”, dhurata e duhur për mësuesit në vigjilje të vitit të ri shkollor  

“Një edukim i mirë mund të ndryshojë çdokënd. Një mësues i mirë mund të ndryshojë çdo gjë” Edhe pak ditë na ndajnë nga fillimi i vitit të ri shkollor. Mijëra fëmijë...

Besim i palëkundur prej më shumë se 24 vjetësh/ SIGAL UNIQA, lidere e tregut shqiptar të sigurimeve

Aktualitet

Besim i palëkundur prej më shumë se 24 vjetësh/ SIGAL UNIQA, lidere e tregut shqiptar të sigurimeve

Pavarësisht se prej 1999-ës në tregun e sigurimeve janë futur shumë aktorë të rinj dhe dinamikat e tij kanë ndryshuar, vetëm një gjë ka mbetur konstante dhe e pandryshuar: besimi...