×

Warning

JUser: :_load: Unable to load user with ID: 53

Erdogan: Netaniahu terrorist! Reagon kryeministri i Izraelit

Hënë, 02 Prill 2018 09:41

Vrasja e 16 protestuesve palestinezë në Gaza ka sjellë sërish përplasje të ashpra në distancë mes Turqisë dhe Izraelit.

Presidenti turk, Rexhep Taip Erdogan, ndërsa dënoi aktin, është shprehur se Kryeministri izraelit është një terrorist.

Ai shkoi edhe më tej duke thënë se edhe Izraeli si shtet ka vepruar mbi baza pushtuese dhe terroriste. 

“Netaniahu, ne nuk kemi përsipër turpin e pushtimit. Ti je një pushtues. Ke marrë toka nën kontrroll si pushtues. Në të njëjtën kohë je terrorist. Edhe shteti i Izraelit është terrorist, pasi është shumë e qartë ajo që ndodhi në Gaza. Është e qartë ajo që ndodhi në Jeruzalem.” 

Me të njëjtën monedhë është kundëpërgjigjur edhe Netaniahu. Kryeministri i Izraelit deklaroi se nuk ka nevojë për leksione demokracie nga një person i cili për vite me rradhë ka bombarduar pa mëshirë civilët.

 Duke shfrytëzuar edhe 1 Prillin, Netaniahu shtoi se Erdogan e festoi kështu ‘Ditën e Gënjeshtrave’.

Akuzat e shkëmbyera së fundmi mes liderëve, pritet të përkeqësojnë edhe më tej marrëdhëniet e tensionuara mes palëve, pavarësisht firmosjes më herët të një dokumenti i cili synonte normalizim të situatës.

Login to post comments

Lajmet e fundit

Siguria e Lojërave Olimpike në Paris

Globi

Siguria e Lojërave Olimpike në Paris

Tre ditë para fillimit të Lojërave Olimpike, ministri i Brendshëm i Francës përshëndeti forcat e rendit siç tha ai “për punën e tyre të palodhur”. Ai tha se përkushtimi i oficerëve...

Ish-komandanti i Gardës në SPAK

Politikë

Ish-komandanti i Gardës në SPAK

  Ish-komandanti i Gardës, Ndrea Prendi Ish-komandanti i Gardës, Ndrea Prendi është paraqitur në SPAK. Paraqitja e tij në SPAK vjen pasi Prokuroria e Posaçme ka nisur hetimet për vrasjen e Aleks...

Çfarë rrezikojnë njerëzit nga produktet kozmetike të kontrabanduara?

Aktualitet

Çfarë rrezikojnë njerëzit nga produktet kozmetike të kontrabanduara?

  Një aksion i policisë të dielën zbuloi mallra kontrabandë në biznesin e fushës së kozmetikës, “Global Cosmetics & Distribution”. Policia njoftoi se në ambientet e biznesit në Tiranë janë gjetur rreth...