Foto prekëse nga Izraeli/ Momenti kur 5-vjecarja përqafon gjyshen pas 49 ditësh që u mor peng

Saturday, 25 November 2023 15:03

Imazhet e postuara në rrjetet sociale janë tronditëse po aq dhe prekëse të pengjeve të liruara nga Hamasi që janë ribashkuar me familjet e tyre. Më herët gjatë ditës së sotme janë publikuar fotot e dy të moshuarave që janë bashkuar me familjet e tyre, konkretisht 85-vjeçares Yafa Adhar dhe 78-vjeçares Margalit Moses.

Image

 

 

Image

Pak më parë Spitali i Fëmijëve Schneider ku u transferuan disa nga pengjet izraelitë të liruar nga Hamasi, postoi në Facebook një foto të 5-vjeçares Emilia Aloni duke përqafuar gjyshen e saj pas 49 ditësh, në duart e Hamasit.

 
 

Emilia dhe nëna e saj Daniel u mbajtën peng në Rripin e Gazës për 49 ditë.

Të dy ishin duke vizituar motrën e Danielle dhe familjen e saj në Kibbutz Nir Oz më 7 tetor, kur ata u rrëmbyen gjatë sulmit nga grupi terrorist Hamas. Sharon Aloni Cunio, 33 vjeç, dhe bashkëshorti i saj David Cunio, 34 vjeç, dhe vajzat e tyre binjake trevjeçare, Julie dhe Emma, ​​janë ende peng në Gaza.

Edhe 9-vjeçari Ohad Munter u ribashkua me familjen e tij. Ai së bashku me nënën e tij Keren dhe gjyshen Ruth janë kthyer ditën e djeshme në Izrael.

Image

Një foto e ribashkimit të tij me të atin dhe të afërmit u publikua gjithashtu nga spitali.

Modifikuar më Saturday, 25 November 2023 15:10
Login to post comments

Lajmet e fundit

Mariela Shkurta: Veliajt nuk i mjaftojne me vetem te gjallet!

Politikë

Mariela Shkurta: Veliajt nuk i mjaftojne me vetem te gjallet!

Nga Mariela Shkurta:  Eshte fakt tashme! Veliajt nuk i mjaftojne me vetem te gjallet! Si me rastin e inceneratorit, ku pronare rezultojne edhe ata qe kane shkuar ne ate bote, edhe ne...

Vdes Andreas Brehme, futbollisti që shënoi golin e fitores së Gjermanisë në finalen e Botërorit 1990

Kronikë

Vdes Andreas Brehme, futbollisti që shënoi golin e fitores së Gjermanisë në finalen e Botërorit 1990

Gjermania e futbollit ka humbur një kampion bote.   Ka vdekur njeriu që ndihmoi të fitojë Kupën e Botës në finalen e vitit 1990 kundër Argjentinës në Romë, Andreas Brehme.  Kampioni i botës...

Eda Grimci: Bashkë jemi të pandalshëm…

Politikë

Eda Grimci: Bashkë jemi të pandalshëm…

Mbledhje kryesie Dega, 9, Tiranë Bashke jemi te pandalshem…Edvin dil na prit para Kryeministrise se kryehajduterise , se po vijme…