Izraeli dhe Hamasi përgatiten për shkëmbimin e katërt, ndërmjetësit përpiqen të zgjasin armëpushimin

Hënë, 27 November 2023 13:39

Izraeli dhe Hamasi po përgatiten për një shkëmbim të katërt të pengjeve të mbajtura nga militantët për palestinezët e burgosur nga Izraeli, ndërsa ndërmjetësit kërkojnë të zgjasin një armëpushim në Gaza që do të përfundojë pas të hënës, njofton AP.

Të dielën, Hamasi liroi 17 pengje të tjera - 14 izraelitë dhe tre tajlandezë - në një shkëmbim të tretë nën armëpushimin katërditor. Nga ana tjetër, Izraeli liroi 39 të burgosur palestinezë. 

Nga rreth 240 pengje të kapur nga Hamasi në sulmin e tij të 7 tetorit në Izraelin jugor që ndezi luftën, 62 janë liruar, një u lirua nga forcat izraelite dhe dy u gjetën të vdekur brenda Gazës.

Izraeli ka thënë se do të zgjasë armëpushimin me një ditë për çdo 10 pengje shtesë të liruar.

 
 

Hamasi ka thënë gjithashtu se shpreson të zgjasë armëpushimin, i cili u ndërmjetësua nga Shtetet e Bashkuara, Katari dhe Egjipti.

Me marrëveshjen e armëpushimit ka ardhur rritja e dërgesave të karburanteve dhe furnizimeve në Gaza – megjithëse grupet e ndihmës thonë se ende mezi mjafton për të ulur nevojat e 2.3 milionë palestinezëve në Gaza, të cilët kanë duruar javë të tëra bombardimesh izraelite.

Më shumë se 13,300 palestinezë janë vrarë që nga fillimi i luftës, afërsisht dy të tretat e tyre gra dhe të mitur, sipas Ministrisë së Shëndetësisë të kontrolluar nga Hamasi në Gaza, e cila nuk bën dallime midis civilëve dhe luftëtarëve.

Kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu ka thënë se do të vazhdojë me luftën pas skadimit të armëpushimit. Rreth 1200 njerëz janë vrarë në Izrael, kryesisht gjatë inkursionit fillestar nga Hamasi. Të paktën 77 ushtarë janë vrarë në ofensivën tokësore të Izraelit./ar.sh/SYRI.NET

Modifikuar më Hënë, 27 November 2023 13:45
Login to post comments

Lajmet e fundit

Onelda Zefi: Lali Eri vazhdon te tallet me Kombinatin te Cilin do ta bente "Kombiart".

Politikë

Onelda Zefi: Lali Eri vazhdon te tallet me Kombinatin te Cilin do ta bente "Kombiart".

Nga Onelda Zefi: Vendoset veto ne lulishten e vetme qe ka ngelur ne zonen e Parafabrikateve tek Rr:Llambi Bonata ne Kombinat. Shikoni sesi Lali Eri vazhdon te tallet me Kombinatin te Cilin...

Tritan Shehu: Konferenca Anestezi-Reanimacionit, paraqitje arritjesh e perspektivash profesionale e shkencore.

Politikë

Tritan Shehu: Konferenca Anestezi-Reanimacionit, paraqitje arritjesh e perspektivash profesionale e shkencore.

Nga Tritan Shehu: Konferenca Anestezi-Reanimacionit, paraqitje arritjesh e perspektivash profesionale e shkencore.Prej dy ditesh ne Hotel “Tirana” po zhvillon punimet, e ndare ne dy auditore, Konferenca e Pare Nderkombetare, njekohesisht dhe...

'Drejt Gjermanisë', UEFA publikon disa nga fotot më ikonike të Shqipërisë

Sport

'Drejt Gjermanisë', UEFA publikon disa nga fotot më ikonike të Shqipërisë

Shqipëria u kualifikua për herë të dytë në historinë e saj, në një kampionat Europian.   Kuqezinjtë i mbyllën kualifikueset në vendin e parë, duke lënë pas kombëtare të forta si Çekia...