Blinken: SHBA dhe Izraeli e dëshirojnë zgjatjen e armëpushimit

E mërkurë, 29 November 2023 18:44

Sekretari amerikan i shtetit Antony Blinken ndodhet sot në Bruksel dhe ka folurnë një takim të ministrave të jashtëm të NATO-s. Ai tha se SHBA-të do të donin që pauza në luftimet midis Izraelit dhe Gazës të zgjatet dhe se po punohet drejt këtij qëllimi "çdo ditë", sipas BBC.

“Vazhdimi i armëpushimi do të thotë se më shumë pengje do të kthehen në shtëpi dhe më shumë ndihmë do të hynte në Gaza. Është e qartë se kjo është diçka që ne e dëshirojmë. Unë besoj se është diçka që edhe Izraeli e dëshiron," tha ai në takim.

Edhe AFP njoftoi se  Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken tha se administrata e Joe Biden do të dëshironte të shihte një zgjatje të re të marrëveshjes së armëpushimit në luftën e Izraelit me Hamasin, pasi të skadojë marrëveshja aktuale, me qëllimin për të siguruar lirimin e pengjeve të tjera të mbajtura nga grupi militant si edhe për të rritur dërgesat e ndihmave humanitare në Gaza. 

Teksa përgatitej të bënte vizitën e tij të tretë në Lindjen e Mesme që nga fillimi i luftës me sulmet e Hamasit në Izrael më 7 tetor, Blinken tha të mërkurën se përveç diskutimit të planifikimit afatshkurtër logjistik dhe operacional, administrata Biden beson se është e domosdoshme të diskutohen idetë për qeverisjen e ardhshme të Gazës, nëse Izraeli arrin qëllimin e tij të deklaruar për të zhdukur Hamasin.

 
 

Izraeli dhe vendet arabe i kanë rezistuar diskutimeve të tilla për qeverisjen e ardhshme, me zyrtarët izraelitë të përqendruar në luftë dhe udhëheqësit arabë që këmbëngulin se prioriteti i menjëhershëm duhet të jetë përfundimi i luftimeve, të cilatkanë vrarë mijëra civilë palestinezë.

Login to post comments

Lajmet e fundit

Mariela Shkurta: Veliajt nuk i mjaftojne me vetem te gjallet!

Politikë

Mariela Shkurta: Veliajt nuk i mjaftojne me vetem te gjallet!

Nga Mariela Shkurta:  Eshte fakt tashme! Veliajt nuk i mjaftojne me vetem te gjallet! Si me rastin e inceneratorit, ku pronare rezultojne edhe ata qe kane shkuar ne ate bote, edhe ne...

Vdes Andreas Brehme, futbollisti që shënoi golin e fitores së Gjermanisë në finalen e Botërorit 1990

Kronikë

Vdes Andreas Brehme, futbollisti që shënoi golin e fitores së Gjermanisë në finalen e Botërorit 1990

Gjermania e futbollit ka humbur një kampion bote.   Ka vdekur njeriu që ndihmoi të fitojë Kupën e Botës në finalen e vitit 1990 kundër Argjentinës në Romë, Andreas Brehme.  Kampioni i botës...

Eda Grimci: Bashkë jemi të pandalshëm…

Politikë

Eda Grimci: Bashkë jemi të pandalshëm…

Mbledhje kryesie Dega, 9, Tiranë Bashke jemi te pandalshem…Edvin dil na prit para Kryeministrise se kryehajduterise , se po vijme…