Eurodeputeti gjerman, Weber: E majta nuk ka më legjitimitet! EPP forca stabilizuese e Europës

Hënë, 10 June 2024 08:32
 
 
 

Eurodeputeti gjerman dhe udhëheqësi i Partisë Popullore Evropiane të qendrës së djathtë, Manfred Weber, tha se grupi i tij tani është forca “stabilizuese” në Evropë, pas rritjes së të djathtës në Gjermani, Francë dhe Austri.

EPP numëron 13 kryeministra në grupin e saj, duke përfshirë liderët polakë, grekë dhe irlandezë, dhe aktualisht parashikohet të marrë 181 vende në parlamentin evropian.

 

Duke folur në festimet për EPP në hotelin Stanhope në Bruksel, Weber tha se ‘votuesit nuk po zgjedhin për këtë pozicionim të ekstremit të djathtë’.

Në Francë dhe Gjermani kjo është një situatë e brendshme, por ne po rrisim vendet tona dhe kjo po na ndihmon të stabilizojmë qendrën. E majta nuk ka më legjitimitet, njerëzit votuan për qendrën e djathtë dhe ky është një lajm i mirë për Evropën,’ tha Weber.

 
Login to post comments

Lajmet e fundit

Tentoi të hidhej në lumin Buna me 4 fëmijët e mitur, Policia ndalon 27-vjeçaren

Kronikë

Tentoi të hidhej në lumin Buna me 4 fëmijët e mitur, Policia ndalon 27-vjeçaren

  Ndërhyrja e Policisë në  Shkodër parandaloi një ngjarje të rëndë. Tentoi të hidhej në lumin Buna, bashkë me 4 fëmijët e saj të mitur, falë ndërhyrjes së shpejtë nga patrulla e...

U martuan pak kohë më parë/ Gjykata e Lartë rrëzon kërkesën e çiftit të lesbikeve që kërkuan regjistrimin e dy fëmijëve me të drejta mëmësie të barabartë

Politikë

U martuan pak kohë më parë/ Gjykata e Lartë rrëzon kërkesën e çiftit të lesbikeve që kërkuan regjistrimin e dy fëmijëve me të drejta mëmësie të barabartë

    Gjykata e Lartë ka rrëzuar kërkesën e Edlira Mara dhe Alba Ahmetaj, çifti i lesbikeve që u martua pak kohë më parë në Bashkinë e Tiranës.   Ato kërkuan që t’i regjistronin...

Dha informacion të qeverisë amerikane, ish-punonjësja e CIA akuzohet se ka punuar si agjente e Koresë së Jugut

Globi

Dha informacion të qeverisë amerikane, ish-punonjësja e CIA akuzohet se ka punuar si agjente e Koresë së Jugut

    Një specialiste e politikës së jashtme, e cila dikur punonte për CIA-n dhe Këshillin e Sigurisë Kombëtare të Shtëpisë së Bardhë, përballet me akuza se ka punuar si agjente e...