Financial Times: Ja se si Shqipëria e Edi Ramës kontrollohet nga grupet mafioze

E Enjte, 16 Mars 2023 09:30

E fundit në radhë ishte një nga gazetat më të rëndësishme në planet.

 

Por nxitja për të bërë këtë shkrim të zgjeruar ka ardhur nga një raportim i para disa ditëve nga Financial Times për skandalin e kamerave të krimit në Shqipëri.

Ata që ndjekin mediat ndërkombëtare, e dinë mirë se ky skandal ka shokuar opinionin publik botëror, pasi ka nxjerrë në pah faktin se Shqipëria e Edi Ramës është në duart e mafias.

Këtë gjë thekson edhe Financial Times.

Sipas saj, fuqia e rrjeteve kriminale në Shqipërinë e Ramës u bë e qartë në mënyrë spektakolare gjatë muajit të kaluar. Gazeta thekson se policia hoqi qindra kamera sigurie të vendosura nga kriminelët- një rrjet i gjerë spiunazhi për të monitoruar forcat e rendit dhe rivalët.

Madje edhe pas masakrës së fundit në Tiranë, ku u hap zjarr në një kafene plot me njerëz, u mësua se policia kishte hequr kamerat e vendosura nga eksponentë të krimit.

Në shkrimin e saj, Financial Times publikon edhe një foto. Aty shihet një kamera sigurie, e vendosur nga trafikantët e drogës për të monitoruar plantacionet e kanabisit.

Fotoja është bërë nga gazetari Artan Hoxha, i cili thotë se ka parë dhoma të mëdha kontrolli me shumë ekrane, ku grupet e mëdha kriminale bëjnë monitorimin.

Sipas tij, këto grupe kriminale kanë pajisje moderne për monitorim gjatë natës, me aftësi për të dalluar fytyrat dhe targat.

Në fund, gazeta e mbyll duke thënë se kjo është arsyeja pse shqiptarët po largohen masivisht.

Modifikuar më Premte, 17 Mars 2023 10:29
Login to post comments

Lajmet e fundit

Këlliçi kafe me akademikun Apollon Baçe: Çfarë mund të shpëtojmë nga Tirana jonë e bukur më 14 maj

Politikë

Këlliçi kafe me akademikun Apollon Baçe: Çfarë mund të shpëtojmë nga Tirana jonë e bukur më 14 maj

Kandidati i Partisë Demokratike i dalë nga primaret për Bashkinë e Tiranës, Belind Këlliçi është takuar me akademikun e mirënjohur Apollon Baçe. ‘Çfarë mund të shpëtojmë nga Tirana jonë e bukur...

Mjekët e infermierët braktisin vendin, VOA: Shqipëria në vështirësi për fuqi punëtore të kualifikuar

Politikë

Mjekët e infermierët braktisin vendin, VOA: Shqipëria në vështirësi për fuqi punëtore të kualifikuar

Në Shqipëri, zhvillimi me shpejtësi vitet e fundit i sektorit të turizmit dhe atij të ndërtimit ka nxjerrë në pah nevojën për më shumë specialistë dhe punonjës të kualifikuar, që...

Takimi i zjarrtë në Kurbin, Behar Haxhiu mesazh demokratëve dhe rivalëve

Politikë

Takimi i zjarrtë në Kurbin, Behar Haxhiu mesazh demokratëve dhe rivalëve

  Kandidati i koalicionit opozitar "Bashkë Fitojmë" për bashkinë e Kurbinit, Behar Haxhiu, ka falenderuar mbështetësit dhe bashkëqytetarët për pritjen e zjarrtë që i rezervuan kryetarit të PD, Sali Berisha.  Ai shkruan...