Nga Roshi te Kajmaku, kryebashkiakët e Ramës pas hekurave

E Enjte, 16 Mars 2023 12:06

Kryetari i Bashkisë së Bulqizës, Lefter Alla, nuk është i pari kryebashkiak i Edi Ramës që përfundon në pranga.

Prokuroria e Posaçme njoftoi paraditen e sotme se ka arrestuar Allën, nën dyshimet se ka abuzuar me një tender me vlerë mbi 3 milionë euro. Bashkë me të janë arrestuar edhe zëvendësja e tij, si edhe zyrtarë të tjerë lokalë.

Më herët, në pranga kanë përfunduar edhe së paku tre kryebashkiakë të tjerë socialist.

Në vitin 2015, Prokuroria e Tiranës arrestoi kryetarin e Bashkisë së Kavajës në detyrë në atë kohë, Elvis Rroshi, i akuzuar për falsifikimin e formularit të dekriminalizimit. 

Rroshi rezulton se kishte fshehur dënimin në Itali për përdhunim, si edhe ishte proceduar për trafik narkotikësh në Itali e Zvicër.

Për trafik narkotikësh u arrestua edhe Agim Kajmaku, ish-kryetari i Bashkisë së Vorës.

Kajmaku fillimisht ishte në kërkim për falsifikimin e formularit të dekriminalizimit. Por, pasi i shpëtoi me procedurë drejtësisë shqiptare, ai u largua nga posti zyrtar dhe iu rikthyer aktiviteti privat të shitjes së luleve.

Por, në qershor të vitit 2022, Kajmaku dhe nipi i tij arrestohen në Itali, duke transportuar rreth 20 kilogramë kokainë në një kamion me pleh kimik.

Më herët, në qershor të vitit 2021, me urdhër të SPAK-ut u arrestua kryetari i Bashkisë së Lushnjes, Fatos Tushe.

Ai u akuzua dhe u dënua për abuzim me një tender me vlerë rreth 200 mijë euro.

Gjykata anti-korrupsion e shkallës së parë e dënoi Tushen me periudhën e paraburgimit. Por, Apeli i shtoi dënimin pak ditë më parë dhe, për këtë arsye, Fatos Tushe u rikthye sërish në burg.

Ndërkohë, lista e kryebashkiakëve socialist nën hetim ose me kallëzime në SPAK është shumë më e gjatë.

Prokurorët e posaçëm kanë në duart e tyre fakte dhe prova të denoncuara për aktivitetin që lidhen me inceneratorët për kryebashkiakun e Tiranës, Erion Veliaj dhe homologët e tij të Durrësit e Fierit, Emirjana Sako e Armando Subashi.

Modifikuar më Premte, 17 Mars 2023 10:28
Login to post comments

Lajmet e fundit

Këlliçi kafe me akademikun Apollon Baçe: Çfarë mund të shpëtojmë nga Tirana jonë e bukur më 14 maj

Politikë

Këlliçi kafe me akademikun Apollon Baçe: Çfarë mund të shpëtojmë nga Tirana jonë e bukur më 14 maj

Kandidati i Partisë Demokratike i dalë nga primaret për Bashkinë e Tiranës, Belind Këlliçi është takuar me akademikun e mirënjohur Apollon Baçe. ‘Çfarë mund të shpëtojmë nga Tirana jonë e bukur...

Mjekët e infermierët braktisin vendin, VOA: Shqipëria në vështirësi për fuqi punëtore të kualifikuar

Politikë

Mjekët e infermierët braktisin vendin, VOA: Shqipëria në vështirësi për fuqi punëtore të kualifikuar

Në Shqipëri, zhvillimi me shpejtësi vitet e fundit i sektorit të turizmit dhe atij të ndërtimit ka nxjerrë në pah nevojën për më shumë specialistë dhe punonjës të kualifikuar, që...

Takimi i zjarrtë në Kurbin, Behar Haxhiu mesazh demokratëve dhe rivalëve

Politikë

Takimi i zjarrtë në Kurbin, Behar Haxhiu mesazh demokratëve dhe rivalëve

  Kandidati i koalicionit opozitar "Bashkë Fitojmë" për bashkinë e Kurbinit, Behar Haxhiu, ka falenderuar mbështetësit dhe bashkëqytetarët për pritjen e zjarrtë që i rezervuan kryetarit të PD, Sali Berisha.  Ai shkruan...