Xhaferri: Kur jeta e një 15 vjeçari nuk ka prioritet as sa instalacioni në Kryeministri

Diel, 11 June 2023 17:55
Kreu i FRPD-së Besart Xhaferri ka reaguar për rastin e vdekjes tragjike të 15 vjeçarit Floristel Gjata, duke i shprehur ngushëllimet familjes.

 

Në postimini e tij në Facebook, Xhaferri thekson se ky është një rast tronditës, kur jeta e një 15 vjeçari nuk ka prioritet as sa instalacioni në Kryeminsitri dhe kërkon që përgjegjësit të hetohen.

‘Familja prej javësh bënte apel për kurimin jashtë vendit, pasi transplanti i zemrës ishte emergjencë, por kjo mbeti peng i fondeve që nuk u alokuan nga Ministria e Shëndetësisë dhe mungesës së një marrëveshjeje me një spital në vendet e BE për ndërhyrje të ngjashme. Tragjedi të tilla na bëjnë të kuptojmë se sa të pafuqishëm jemi përballë një makineri korruptive që ka mbërthyer sistemin tonë shëndetësor, dhe që po e paguajmë me jetë njerëzish’, shkruan Xhaferri.
 
Postimi i plotë:
 
 

Kur jeta e një 15 vjeçari nuk ka prioritet as sa instalacioni në Kryeministri

Vdekja tragjike e 15 vjeçarit Floristel Gjata më tronditi, teksa edhe këtë herë binomi  burokraci-babëzi rezultoi vrastar.

Së pari i shpreh ngushëllimet më të ndjera familjes Gjata dhe solidarizohem me dhimbjen e tyre.

Familja prej javësh bënte apel për kurimin jashtë vendit, pasi transplanti i zemrës ishte emergjencë, por kjo mbeti peng i fondeve që nuk u alokuan nga Ministria e Shëndetësisë dhe mungesës së një marrëveshjeje me një spital në vendet e BE për ndërhyrje të ngjashme.

Shqiptarët u solidarizuan me rastin dhe grumbulluan në kohë rekord shumën prej 150 mijë eurosh, por kjo nuk mjaftoi, pasi Floristeli e humbi betejën më sëmundjen.

Tragjedi të tilla na bëjnë të kuptojmë se sa të pafuqishëm jemi përballë një makineri korruptive që ka mbërthyer sistemin tonë shëndetësor, dhe që po e paguajmë me jetë njerëzish.

Autoritetet duhet të nisin hetimet, që nësë ka përgjegjës që paguhet me taksat tona, së paku të mos jetë më aty, e nëse më keq, të shkoj prapa hekurave.

Rasti i Floristelit nuk është i veçuar, ai thjeshtë është viktima e radhës e një sistemi të kalbur shëndetësor që ka prioritet  fasadën por jo shëndetin.

Modifikuar më Diel, 11 June 2023 17:57
Login to post comments

Lajmet e fundit

Fitore ‘magjike’ në 'Air Albania', kuqezinjtë mposhtin Poloninë dhe kryesojnë grupin

Sport

Fitore ‘magjike’ në 'Air Albania', kuqezinjtë mposhtin Poloninë dhe kryesojnë grupin

Kombëtarja shqiptare e futbollit ka fituar me rezultatin e pastër 2-0 ndeshjen e radhës kundër Polonisë, në stadiumin “Air Albania” në kryeqytet, me dy gola të mrekullueshëm të Jasir Asanit...

“Karta e Kujdesit Shëndetësor”, dhurata e duhur për mësuesit në vigjilje të vitit të ri shkollor  

Sociale

“Karta e Kujdesit Shëndetësor”, dhurata e duhur për mësuesit në vigjilje të vitit të ri shkollor  

“Një edukim i mirë mund të ndryshojë çdokënd. Një mësues i mirë mund të ndryshojë çdo gjë” Edhe pak ditë na ndajnë nga fillimi i vitit të ri shkollor. Mijëra fëmijë...

Besim i palëkundur prej më shumë se 24 vjetësh/ SIGAL UNIQA, lidere e tregut shqiptar të sigurimeve

Aktualitet

Besim i palëkundur prej më shumë se 24 vjetësh/ SIGAL UNIQA, lidere e tregut shqiptar të sigurimeve

Pavarësisht se prej 1999-ës në tregun e sigurimeve janë futur shumë aktorë të rinj dhe dinamikat e tij kanë ndryshuar, vetëm një gjë ka mbetur konstante dhe e pandryshuar: besimi...