Zëri i Amerikës: Qytetarët sfidojnë temperaturat e larta, protestojnë sërish duke kërkuar largimin e Veliajt

Premte, 21 June 2024 21:37
 
 

VOA

Protestues opozitarë hodhën sot përsëri lëndë shpërthyese drejt bashkisë së Tiranës, duke kërkuar largimin e kryebashkiakut Erjon Veliaj nga detyra. 

 

Duke sfiduar edhe temperaturat e larta të klimës, ata u mblodhën në protestën e tyre të 13-të dhe goditën bashkinë me shishe molotovë, ndërsa mbanin parrulla, ku kërkohej që kryebashkiaku Veliaj të dalë para drejtësisë lidhur me korrupsionin në bashki.

Disa ish drejtorë bashkiakë, bashkëpunëtorët e afërt të tij, janë arrestuar nga SPAK-u nën dyshimet për afera korruptive, ndërsa protestuesit e cilësojnë edhe zotin Veliaj si të përzjerë në korrupsionin e vartësve.

Zoti Veliaj i ka hedhur poshtë akuzat e opozitarëve, dhe ka deklaruar se kushdo mban përgjegjësi personale para drejtësisë.

Ai ka theksuar në një mesazh publik se nuk ka nënshkruar asnjë dokument, që të ketë shkaktuar shpërdorim të fondeve publike.

SPAK-u është duke vijuar hetimet për inceneratorin e Tiranës dhe për aferat me kompaninë 5D, ku dyshohet se janë përfshirë ish drejtorët dhe punonjës të agjencive pranë bashkisë.

Login to post comments

Lajmet e fundit

Tentoi të hidhej në lumin Buna me 4 fëmijët e mitur, Policia ndalon 27-vjeçaren

Kronikë

Tentoi të hidhej në lumin Buna me 4 fëmijët e mitur, Policia ndalon 27-vjeçaren

  Ndërhyrja e Policisë në  Shkodër parandaloi një ngjarje të rëndë. Tentoi të hidhej në lumin Buna, bashkë me 4 fëmijët e saj të mitur, falë ndërhyrjes së shpejtë nga patrulla e...

U martuan pak kohë më parë/ Gjykata e Lartë rrëzon kërkesën e çiftit të lesbikeve që kërkuan regjistrimin e dy fëmijëve me të drejta mëmësie të barabartë

Politikë

U martuan pak kohë më parë/ Gjykata e Lartë rrëzon kërkesën e çiftit të lesbikeve që kërkuan regjistrimin e dy fëmijëve me të drejta mëmësie të barabartë

    Gjykata e Lartë ka rrëzuar kërkesën e Edlira Mara dhe Alba Ahmetaj, çifti i lesbikeve që u martua pak kohë më parë në Bashkinë e Tiranës.   Ato kërkuan që t’i regjistronin...

Dha informacion të qeverisë amerikane, ish-punonjësja e CIA akuzohet se ka punuar si agjente e Koresë së Jugut

Globi

Dha informacion të qeverisë amerikane, ish-punonjësja e CIA akuzohet se ka punuar si agjente e Koresë së Jugut

    Një specialiste e politikës së jashtme, e cila dikur punonte për CIA-n dhe Këshillin e Sigurisë Kombëtare të Shtëpisë së Bardhë, përballet me akuza se ka punuar si agjente e...