Zbulohen fjalët e fundit që drejtoresha e fotografisë tha para se të ndërronte jetë, pasi u qëllua aksidentalisht për vdekje nga aktori Alec Baldwin gjatë xhirimit të filmit “Rust”

Tuesday, 02 November 2021 10:07

 

Drejtoresha e fotografisë së filmit “Rust”, Halyna Hutchins, mbeti e vrarë gjatë xhirimit të një skene, për shkak se aktori Alec Baldwin e qëlloi me një armë që ishte e mbushur me plumba të vërtetë. Gjithashtu, regjisori i filmit, Joel Souza, mbeti i plagosur tek shpatulla.


Së fundmi, është zbuluar çfarë tha Hutchins para se të ndërronte jetë në spital. Fjalët e 42-vjeçares së ndjerë, e cila ishte nënë e një djali 9-vjeçar, u raportuan nga e përditshmja “Los Angeles Times”, e cila i është referuar intervistave të njerëzve që po punonin për filmin “Rust”, si dhe e-maileve dhe mesazheve të tyre.

Hutchins e plagosur për vdekje, kishte rënë në krahët e krye-elektriçistit teksa nga gjoksi nisi t’i dilte gjak. Edhe Joel Souza u rrëzua në tokë pasi u qëllua me plumb.

 

Pasi u qëllua, Hutchins i tha një operatori në sheshxhirim: “Kjo nuk ishte gjë e mirë. Kjo nuk ishte aspak gjë e mirë!”.

“Çfarë dreqin, çfarë po ndodh? Kjo po më djeg!”- ka thënë Souza, sipas të përditshmes.

Baldwin më pas kishte vendosur armën në një stol dhe kishte thënë: “Çfarë dreqin ndodhi?”.

 

“Mjekët, ku janë mjekët!”- thërriti dikush, teksa stafi shkoi të ndihmonte Hutchins.

alec baldwin (18)

Pak çaste para incidentit tragjik, Baldwin po përgatitej për xhirimin e skenës brenda një kishe, ku ai do të qëllonte me pistoletën “Colt”, kalibër 45. Teksa mbante armën që supozohej të ishte mbushur më gëzhoja boshe, aktori i njohur tha: “Domethënë e nxjerr këtë kështu, tërheq këmbëzën dhe ‘bang!’”.

Por në vend të gëzhojave boshe, nga gryka e pistoletës doli një plumb i vërtetë. Alec nuk ishte në dijeni të kësaj, sepse atij iu tha se ajo që mbante në dorë ishte “armë e ftohtë”, term që produksioni e përdor zakonisht për armët e provës që nuk mbajnë plumba zjarri.

Tragjedia e ka prekur shumë aktorin dhe burimet tregojnë se i duhet kohë të marrë veten. Për këtë arsye ai ka anuluar të gjitha projektet e tjera

Login to post comments

Lajmet e fundit

Tensionet në Kuvend/ Kryemadhi: Lindita Nikolla si mercenare e Edi Ramës

Politikë

Tensionet në Kuvend/ Kryemadhi: Lindita Nikolla si mercenare e Edi Ramës

Deputetja e Partisë së Lirisë, Monika Kryemadhi nga jashtë sallës së Kuvendit foli për kaosin që përfshiu sot seancën plenare. Ajo sulmoi ashpër kryetaren e Kuvendit, Lindita Nikolla duke thënë se...

SPAK në lëvizje për të prodhuar lajm/ Shkëlzen Berisha flet pas dëshmisë

Politikë

SPAK në lëvizje për të prodhuar lajm/ Shkëlzen Berisha flet pas dëshmisë

Nuk është mbyllur akoma muaji i parë i vitit dhe Edi Rama ka regjistruar kaq shumë skandale brenda pak ditësh, që do kishin rrëzuar dhjetë herë një qeveri kudo. Por ndërsa...

Gazetarja e VOA: McGonigal s'është pyetur akoma për takimet me Ramën

Politikë

Gazetarja e VOA: McGonigal s'është pyetur akoma për takimet me Ramën

Zyrtari i lartë i FBI-së Charles McGonigal është deklaruar i pafajshëm në seancën e parë në gjykatë. Kështu deklaroi gazetarja e Zërit të Amerikës Keida Kostreci në një lidhje me...