Toni Kroos njofton fundin e karrierës/ BILD: Po largohet lideri i kombëtares...

Tuesday, 21 May 2024 14:36
Nga Christian Falk, BILD
 

Ai ka qenë prej vitesh një nga yjet tanë më të mëdhenj aktivë të futbollit në mbarë botën. Por jo për shumë kohë... 

Lideri i kombëtares Toni Kroos (34/Real Madrid) ka njoftuar se do t'i japë fund karrierës së tij të suksesshme pas kampionatit evropian në shtëpi këtë verë. Ylli i mesfushës e bëri të ditur këtë të martën në podkastin e tij “Einfach mal Luppen”.

Kroos: “Me të vërtetë kam menduar për një kohë të gjatë, kam menduar për një kohë shumë, shumë të gjatë dhe ditët e fundit kam arritur në një përfundim se ky sezon, ky sezon i mrekullueshëm, sezoni i dhjetë me Realin, do jetë gjithashtu sezoni im i fundit me Realin”.

Dhe më tej: “Dhe kushdo që më ka dëgjuar me kujdes gjatë viteve të fundit, e ka dëgjuar ndonjëherë fjalinë se e vetmja mundësi për mua është të përfundoj karrierën time te Reali i Madridit. Dhe kushdo që mund të bashkojë një plus një, tani e di gjithashtu se sezoni im i fundit me Realin do të thotë gjithashtu se përfundon këtë verë. Jo më Real, jo më futboll.”

Kroos u kthye në kombëtare vetëm për ndeshjet ndërkombëtare të marsit. Trajneri i ri i kombëtares Julian Nagelsmann (36) e bindi atë të kthehej pas lamtumirës së tij pas Kampionatit Evropian të ngatërruar të vitit 2021. Kjo nuk zgjati shumë.

Kroos bën postimin prekës në podkast: “Tani po e kuptoj se të mendosh për një kohë të gjatë, është shumë më e lehtë sesa ta thuash. Dhe nëse, si unë, ju keni filluar të luani futboll në moshën gjashtëvjeçare dhe keni arritur ta bëni atë deri diku deri në moshën 34-vjeçare, atëherë është thjesht një vendim shumë, shumë i rëndësishëm, veçanërisht nëse futbolli ka qenë gjithmonë fokusi, dhe kjo është arsyeja pse nuk tingëllon aq e lehtë në buzë sot kjo që them. Sot jam i lumtur dhe krenar që kam gjetur në kokën dhe zemrën time momentin e duhur për këtë vendim. Ambicia ime ka qenë gjithmonë që të mbyllja karrierën në kulmin e nivelit tim”.

Login to post comments

Lajmet e fundit

Furia Kuq e Zi në rrugët e Düsseldorf në prag të ndeshjes Shqipëri-Spanjë

Sport

Furia Kuq e Zi në rrugët e Düsseldorf në prag të ndeshjes Shqipëri-Spanjë

  Sonte në mbrëmje do të luhet akti i fundit i ndeshjeve në grupe mes kombëtares sonë dhe asaj iberike. Ndeshja Shqipëri-Spanjë e cila do të luhet në stadiumin e Dyseldorfit do...

Të gjithë sytë nga Dusseldorfi, Shqipëria ëndërron kualifikimin përballë Spanjës

Sport

Të gjithë sytë nga Dusseldorfi, Shqipëria ëndërron kualifikimin përballë Spanjës

  Mbrëmja e Dyseldorfit është një takim me historinë për Shqipërinë, që sot mund të kalojë kufijtë e vetvetes me një kualifikim të mundshëm për në fazën me eliminim direkt të...

Duhet fitore, por mund të mjaftojë edhe barazimi me Spanjën. Mësoni të gjithë skenarët dhe kombinimet e rezultateve për kualifikimin e mundshëm të Shqipërisë

Sport

Duhet fitore, por mund të mjaftojë edhe barazimi me Spanjën. Mësoni të gjithë skenarët dhe kombinimet e rezultateve për kualifikimin e mundshëm të Shqipërisë

      Shqipëria luan këtë të hënën ndoshta ndeshjen më të rëndësishme të historisë së saj. Kuqezinjtë përballen në Euro 2024 në sfidën e tretë në grup me Spanjën e kualifikuar, duke...