Padyshim një pre revoltave më të rëndësishme antikomuniste është ndodhia e Spaçit. Në pranverën e lartët të vitit 1973, më…
Që të kuptoni me çfarë merreshin shokët e Byrosë, mjafton kjo bisedë e vitit 1977 rreth çështjes së lulediellit. Enver…
Në mbledhjen e Sekretariatit të Komitetit Qendror të PPSH-së, më 9.2.1977 dolën edhe çështje të tjera për Rrethin e fierit.…
Një shalqi u bë si molla e ndaluar për disa shokë komunistë në Rrethin e Fierin. Pasi e hëngrën shalqirin…
Në nëntor 1945 Divizioni i 5-të i ardhur nga Shqipëria, gjendej në Kosovë. Këtu rekrutoi me forcë edhe shumë shqiptarë…
Nga e majta: Hiqmet Delvina (nënkryetari), Pandeli Evangjeli (kryetari) dhe Ejell Serreqi (sekretari). Foto Ristani. Arkivi i familjes Delvina.
Personi në foto me uniformën e ceremonialit shtetëror është njëri prej nëpunësve më të aftë të kësaj fushe, Sotir Martini,…
Në foto është Rauf Fico (1881 – 1944) gjatë paraqitjes së letrave kredenciale në vitin 1938, kohë kur sapo ishte…
Në korrik 1922, i shoqëruar nga sekretari i përgjithshëm i Ministrisë së Punëve të Jashtme, Xhafer Vila (i pari djathtas),…
Është ndarë sot nga jeta shkrimtari, gazetari, komentatori, ish sportisti dhe ish i dënuari politik, Ahmet Haxhi Golemi. Ishte redaktor…
Rindërtimi i Burgut të Burrelit si dukej nuk parashikoi godinat ku do rrinin partizanët që do bënin roje. Në fillim…
Në vitin 1946 nisi rregullimi i Burgut të Burrelit. Sipas raportit të datës 28.9.1946 të Degës së Ekzekutimeve të Dënimeve,…

Lajmet e fundit

Onelda Zefi: Lali Eri vazhdon te tallet me Kombinatin te Cilin do ta bente "Kombiart".

Politikë

Onelda Zefi: Lali Eri vazhdon te tallet me Kombinatin te Cilin do ta bente "Kombiart".

Nga Onelda Zefi: Vendoset veto ne lulishten e vetme qe ka ngelur ne zonen e Parafabrikateve tek Rr:Llambi Bonata ne Kombinat. Shikoni sesi Lali Eri vazhdon te tallet me Kombinatin te Cilin...

Tritan Shehu: Konferenca Anestezi-Reanimacionit, paraqitje arritjesh e perspektivash profesionale e shkencore.

Politikë

Tritan Shehu: Konferenca Anestezi-Reanimacionit, paraqitje arritjesh e perspektivash profesionale e shkencore.

Nga Tritan Shehu: Konferenca Anestezi-Reanimacionit, paraqitje arritjesh e perspektivash profesionale e shkencore.Prej dy ditesh ne Hotel “Tirana” po zhvillon punimet, e ndare ne dy auditore, Konferenca e Pare Nderkombetare, njekohesisht dhe...

'Drejt Gjermanisë', UEFA publikon disa nga fotot më ikonike të Shqipërisë

Sport

'Drejt Gjermanisë', UEFA publikon disa nga fotot më ikonike të Shqipërisë

Shqipëria u kualifikua për herë të dytë në historinë e saj, në një kampionat Europian.   Kuqezinjtë i mbyllën kualifikueset në vendin e parë, duke lënë pas kombëtare të forta si Çekia...