×

Warning

JUser: :_load: Unable to load user with ID: 44

Gati në përfundim dublimi i urave në Kukës-Morinë

Premte, 13 Prill 2018 22:53

Punimet në Rrugën e Kombit të japin përshtypjen që bëhet në mënyrë spontane dhe pa asnjë projekt. Kështu po ndodh me urat e reja, të cilat janë gati në përfundim por nuk lidhen me rrugën dhe në këtë mënyrë janë jashtë funksionit. Një burim i koncesionarit, i tha ABC News që në kontratë nuk ka për detyrë të bëjë sheshet lidhëse të urës me rrugën.

Për Kukës – Morinë asgjë nuk dihet me tepër. I mbetur gjysmak që në nisje, përfundimi nuk ka afat. Nëse një pjesë e urave përfunduan ato janë jashtë funksionit.

Në dy anët e secilës mungon lidhja me pjesën tjetër të rrugës.  Kompania ndërtuese bëri ngritjen e tyre, shtrimin me asfalt, vendosjen e mbrojtësve anësore metalike, por jo vendin në punë të tyre.

Në shtatë urat e këtij segmenti fenomeni është i njëjtë.Kompania ndërtuese pati deklaruar se kontrata parashikonte vetëm ndërtimin dhe përfundimin e tyre.

Pjesa tjetër e punimeve nuk dihet nga kush do të bëhet.  Kurse e gjithë gjatësia  prej 17 km mbart me vete problematikën dhe rrezikun fatal për ata që përshkojnë rrugën.

Drejtuesve të mjeteve u duhet të përballen 14 herë me ngushtim të menjëhershëm të rrugës dhe me zgjerim të menjëhershëm të saj. Jo pak edhe me pasoja fatale të humbjes së jetës.

Afatet e përfundimit të tyre janë shtyrë thuajse çdo vit. Në tabelat e kryerjes së punimeve dallohet qartë afati i viti 2015. Dhe ajo është ndërruar disa herë para 2015.

Mungesa e fondeve e ka çuar në këtë situatë. Dhe për ato punime që janë bërë, përfaqësuesit e kompanisë që nuk duan të deklarohen thonë që s’kanë marrë paratë dhe punën e kanë kryer me fondet e veta.

Në pjesën më të madhe të urave ekzistuese situata është kthyer në një ferr të vërtetë për mjetet.

Gropa të hapura, çedime në skaje, dëmtime të gominave ndarëse, heqja e mbrojtësve metalikë.

Login to post comments

Lajmet e fundit

“Markat, ndikimi kryesisht nga Perëndimi”

Media

“Markat, ndikimi kryesisht nga Perëndimi”

Flet Era Xhabafti, zv.menaxhere e përgjithshme e kompanisë “Mini Invest Albania”   Ndonëse pandemia ka ndikuar në kërkesën për më shumë komoditet, kërkesat janë që edhe rehatia të jetë me marka. Kështu shprehet...

Çfarë do bëhet me dosjen ‘Xibraka’!

Politikë

Çfarë do bëhet me dosjen ‘Xibraka’!

Nga Flamur Vezaj: Dosja ‘XIBRAKA’ nuk ka vetëm emrin e Olsi Ramës! Aty ka edhe plot te tjerë, te njohur e te panjohur, biznesmen, ndërtues, kriminel e krerë bandash qe veprojnë akoma...

Dosja ‘5D’/ Zef Preçi: Skemë e ngjashme me inceneratorët, djajtë kanë dalë nga shishja

Politikë

Dosja ‘5D’/ Zef Preçi: Skemë e ngjashme me inceneratorët, djajtë kanë dalë nga shishja

Eksperti i ekonomisë, Zef Preçi, e konsideroi si një skemë të ngjashme me atë të inceneratorëve, atë të krijuar nga drejtorët e Erion Veliajt me kompaninë ‘5D’. Për emisionin “Task Force”...