×

Warning

JUser: :_load: Unable to load user with ID: 44

Euro feston ditëlindjen e 20-të

Tuesday, 01 Janar 2019 15:58

Monedha e përbashkët europiane feston sot 20 vjetorin e krijmit.

Pikërisht 20 vite më parë, 11 vende të BE-së krijuan një monedhë të përbashkët, Euron dhe vendosën një politikë të përbashkët monetare nën Bankën Qendrore Evropiane.

Ky ishte një moment historik nxitur nga ambicia e sigurimit të stabilitetit dhe prosperitetit në Evropë.

Sot, Euro është monedha e 340 milionë europianëve në 19 shtetet anëtare.

Monedha ka sjellë përfitime të mëdha për familjet, bizneset dhe qeveritë europiane si çmime të qëndrueshme, kosto më të ulëta të transaksioneve, kursime të mbrojtura, tregje më transparente dhe konkurruese si edhe tregti në rritje.

Rreth 60 vende anembanë botës lidhin monedhat e tyre me euron në një mënyrë ose në një tjetër.

Login to post comments

Lajmet e fundit

Tentoi të hidhej në lumin Buna me 4 fëmijët e mitur, Policia ndalon 27-vjeçaren

Kronikë

Tentoi të hidhej në lumin Buna me 4 fëmijët e mitur, Policia ndalon 27-vjeçaren

  Ndërhyrja e Policisë në  Shkodër parandaloi një ngjarje të rëndë. Tentoi të hidhej në lumin Buna, bashkë me 4 fëmijët e saj të mitur, falë ndërhyrjes së shpejtë nga patrulla e...

U martuan pak kohë më parë/ Gjykata e Lartë rrëzon kërkesën e çiftit të lesbikeve që kërkuan regjistrimin e dy fëmijëve me të drejta mëmësie të barabartë

Politikë

U martuan pak kohë më parë/ Gjykata e Lartë rrëzon kërkesën e çiftit të lesbikeve që kërkuan regjistrimin e dy fëmijëve me të drejta mëmësie të barabartë

    Gjykata e Lartë ka rrëzuar kërkesën e Edlira Mara dhe Alba Ahmetaj, çifti i lesbikeve që u martua pak kohë më parë në Bashkinë e Tiranës.   Ato kërkuan që t’i regjistronin...

Dha informacion të qeverisë amerikane, ish-punonjësja e CIA akuzohet se ka punuar si agjente e Koresë së Jugut

Globi

Dha informacion të qeverisë amerikane, ish-punonjësja e CIA akuzohet se ka punuar si agjente e Koresë së Jugut

    Një specialiste e politikës së jashtme, e cila dikur punonte për CIA-n dhe Këshillin e Sigurisë Kombëtare të Shtëpisë së Bardhë, përballet me akuza se ka punuar si agjente e...