×

Warning

JUser: :_load: Unable to load user with ID: 44

Bizneset masakrojnë qeverinë: Na ka mbytur në gjoba

E Enjte, 24 May 2018 18:24

Në konferencën e Forumi Kombëtar të Biznesit të zhvilluar ditën e sotme, bizneset kanë pasur ankesa të shumta ndaj qeveris së Edi Ramës.

Në Raportin e Monitorimit mbi zbatimin e rekomandimeve të axhendës së biznesit theksohet se pengesa kryesore është ndryshimi i shpeshtë i tatim-taksave dhe rritja e ngarkesës fiskale.

“Informaliteti mbetet një problem kryesor, që duhet zgjidhur sa më parë, sepse kjo konkurrencë e pandershme dhe të tjera e rëndojnë klimën e biznesit” - tha Esmeralda Ballesha, koordinatore e Forumit Kombëtar të Biznesit.

Raporti në fjalë ankohet për ndryshime të sheshta të ligjit, ndërsa edhe zbatimi i tyre në shumicën e rasteve bëhet në mënyrë të gabuar.

Komuniteti i biznesit ka shprehur pakënaqësi të shumta për gjoba të pamerituara, kontrolle të paarsyeshme, mungesë informimi dhe mospërgatitje profesionale e inspektorëve.

Nuk është hera e parë që biznesi ankohet ndaj qeverisë së Edi Ramës, kur në shumë raste ata kanë protestuar ndaj tij.

Rasti më i fundit ishte protesta ndaj vendosjes së TVSH për biznesin e vogël, ku në shumë qytete bizneset ulën qepenat.

Por nga ana tjetër, nuk ka pasur asnjë një reagim nga qeveria, përkundrazi ka vazhduar me gjoba ndaj bizneseve familjare, ndërsa ka favorizuar oligarkët. /55News.al/

Login to post comments

Lajmet e fundit

Tentoi të hidhej në lumin Buna me 4 fëmijët e mitur, Policia ndalon 27-vjeçaren

Kronikë

Tentoi të hidhej në lumin Buna me 4 fëmijët e mitur, Policia ndalon 27-vjeçaren

  Ndërhyrja e Policisë në  Shkodër parandaloi një ngjarje të rëndë. Tentoi të hidhej në lumin Buna, bashkë me 4 fëmijët e saj të mitur, falë ndërhyrjes së shpejtë nga patrulla e...

U martuan pak kohë më parë/ Gjykata e Lartë rrëzon kërkesën e çiftit të lesbikeve që kërkuan regjistrimin e dy fëmijëve me të drejta mëmësie të barabartë

Politikë

U martuan pak kohë më parë/ Gjykata e Lartë rrëzon kërkesën e çiftit të lesbikeve që kërkuan regjistrimin e dy fëmijëve me të drejta mëmësie të barabartë

    Gjykata e Lartë ka rrëzuar kërkesën e Edlira Mara dhe Alba Ahmetaj, çifti i lesbikeve që u martua pak kohë më parë në Bashkinë e Tiranës.   Ato kërkuan që t’i regjistronin...

Dha informacion të qeverisë amerikane, ish-punonjësja e CIA akuzohet se ka punuar si agjente e Koresë së Jugut

Globi

Dha informacion të qeverisë amerikane, ish-punonjësja e CIA akuzohet se ka punuar si agjente e Koresë së Jugut

    Një specialiste e politikës së jashtme, e cila dikur punonte për CIA-n dhe Këshillin e Sigurisë Kombëtare të Shtëpisë së Bardhë, përballet me akuza se ka punuar si agjente e...