1945/Oficeri i Divizionit të Mbrojtjes së Popullit

Premte, 22 June 2018 17:44

Nga Kastriot Dervishi

Nën shembullin e OZN-s jugosllave, në Shqipëri në fund të vitit 1944 u formua Divizioni i Mbrojtjes së Popullit me qendër në Tiranë, me brigada në kryeqytet, Shkodër e Korçë. Kjo strukturë ushtarake ishte represive dhe operacionale në varësi të Ministrisë së Mbrojtjes Kombëtare që koordinohej me Drejtorinë e Mbrojtjes së Popullit.

Pavarësisht se numri i brigadave u rrit, kjo strukturë mbeti pa i ndryshuar detyrat në ndjekje të elementit antikomunist deri në vitin 1949, kur kaloi nga Ministria e Mbrojtjes te Ministria e Punëve të Brendshme. Në kohën e ndryshimin mbante emrin “Enver”. Uniforma e Divizionit të Mbrojtjes së Popullit është e kopjuar nga ajo jugosllave. Është vijim i uniformës së partizanit jugosllav që u imitua nga komunistët e Shqipërisë. Ka vetëm një dallim se në vend të OZN-as, shkruhet DMP. Të gjithë oficerët e DMP-së bënë karrierë në vitet vijuese. Ata që nuk vazhduar karrierën ushtarake u bënë sekretarë të parë, kryetarë komitetesh, ambasadorë, etj.

Personi në foto që është sjellë si model ilustrimi arriti të bëhej ambasador e për shumë vite sekretar i parë rrethi.

Login to post comments

Lajmet e fundit

Vesh fanellën me mbishkrimin ‘Jashari’/ Granit Xhaka nderon familjen heroike të Kosovës

Sport

Vesh fanellën me mbishkrimin ‘Jashari’/ Granit Xhaka nderon familjen heroike të Kosovës

  Granit Xhaka ishte protagonist absolut në ndeshjen Serbi-Zvicër që përfundoi me shifrat 2:3 dhe çoi helvetët në fazën tjetër të Botërorit. Pasi u bë lider në fushën e lojës, shqiptari i...

Berisha: Kushtetuta na autorizon që të protestojmë në bulevard! Pikë!

Politikë

Berisha: Kushtetuta na autorizon që të protestojmë në bulevard! Pikë!

  “Ne do zbatojmë Kushtetutën. Ne zbatojmë me përpikmëri Kushtetutën” theksoi sot Sali Berisha, kryetari i PD-së, lidhur me protestën e opozitës më 6 dhjetor, gjatë një konference për shtyp. "Ne do...

‘Shpifje të ulëta’. Berisha: Do publikoj skandalin e ambasadorit britanik

Politikë

‘Shpifje të ulëta’. Berisha: Do publikoj skandalin e ambasadorit britanik

  Kryetari demokrat, Sali Berisha, reagoi sërish me ashpërsi ndaj ambasadorit britanik në Tiranë, Alastair King-Smith. Ai tha se ambasadori ka shpifur në mënyrë të ulët. “Është përdorur korrupsioni për të luftuar...