Pronarët në Kavajë, të cilëve iu shtetëzuan shtëpitë në vitin 1950

Hënë, 21 June 2021 18:46

Dekretligji nr.801, datë 22.3.1950 “Mbi shtetëzimin e disa ndërtesave private”, preku një grup të madh pronarësh në Kavajë, iu morën shtëpitë, dyqanet dhe depot (magazinat), një numri të madh pronarësh.

 

Kavaja

1-Adem Cara, 4 shtëpi, 3 dyqane

2-Irakli Xhumari, 1 dyqan

3-Kozma Tirana, 3 shtëpi

4-Vëllezër Myrta, 1 shtëpi, 4 dyqane

5-Rakip Alushi, 1 shtëpi

6-Kleanth Mineu, 1 shtëpi, 1 dyqan

7-Avdulla Kazazi e vëllezër, 3 shtëpi, 1 dyqan

8-Osman Mashani, 1 shtëpi, 3 dyqane

9-Haxhi Veliu, 3 shtëpi, 1 dyqan

10-Dhimitër Koljaka, 1 shtëpi

11-Qamil Cara, 2 shtëpi, 2 dyqane

12-Ramazan Cara, 3 dyqane

13-Mustafa Haveriku, 1 shtëpi, 1 dyqan

14-Rexhep Lilamani, 1 shtëpi

15-Trashëgimtarët e Fitnete Xhanit, 1 shtëpi, 3 dyqane

16-Adem Turra, 1 shtëpi, 2 dyqane

17-Mustafa Bardhi, 1 shtëpi, 2 dyqane

18-Mustafa Kapidani e nipa, 4 shtëpi

19-Sulejman Bejtaga, 1 shtëpi, 1 dyqan

20-Osman Daka, 2 shtëpi, 2 depo

21-Tahir Turra, 4 dyqane

22-Teftire Xhihani e bijat, 1 shtëpi,

23-Trashëgimtarët Kosta Konomi, 1 dyqan

24-Tahir Kollçaku, 4 dyqane

25-Riza Kapedani, 1 shtëpi, 1 dyqan

26-Abdulla e Qerim Vërrija, 1 shtëpi, 3 dyqan

27-Xhvdet Hydi, 4 dyqane

28-Mustafa Kuqi (Veizi), 3 dyqane

29-Qazim Hoxha e vëllezër, 1 shtëpi, 3 dyqane

30-Rasim Veizi, 4 dyqane

31-Muhamet Cara, 2 dyqane

32-Osman e vëllezër Dollia, 2 shtëpi,

Login to post comments

Lajmet e fundit

Onelda Zefi: Lali Eri vazhdon te tallet me Kombinatin te Cilin do ta bente "Kombiart".

Politikë

Onelda Zefi: Lali Eri vazhdon te tallet me Kombinatin te Cilin do ta bente "Kombiart".

Nga Onelda Zefi: Vendoset veto ne lulishten e vetme qe ka ngelur ne zonen e Parafabrikateve tek Rr:Llambi Bonata ne Kombinat. Shikoni sesi Lali Eri vazhdon te tallet me Kombinatin te Cilin...

Tritan Shehu: Konferenca Anestezi-Reanimacionit, paraqitje arritjesh e perspektivash profesionale e shkencore.

Politikë

Tritan Shehu: Konferenca Anestezi-Reanimacionit, paraqitje arritjesh e perspektivash profesionale e shkencore.

Nga Tritan Shehu: Konferenca Anestezi-Reanimacionit, paraqitje arritjesh e perspektivash profesionale e shkencore.Prej dy ditesh ne Hotel “Tirana” po zhvillon punimet, e ndare ne dy auditore, Konferenca e Pare Nderkombetare, njekohesisht dhe...

'Drejt Gjermanisë', UEFA publikon disa nga fotot më ikonike të Shqipërisë

Sport

'Drejt Gjermanisë', UEFA publikon disa nga fotot më ikonike të Shqipërisë

Shqipëria u kualifikua për herë të dytë në historinë e saj, në një kampionat Europian.   Kuqezinjtë i mbyllën kualifikueset në vendin e parë, duke lënë pas kombëtare të forta si Çekia...