1946/"Dashuri pa kufi për jugosllavët"

E Enjte, 24 June 2021 18:56

Jehona e vizitës së Enver Hoxhës vazhdoi të përcillet në të gjithë gazetën “Bashkimi” të Tiranë. Në krye të faqes së gazetës qëndronin thëniet e ditës. Këtë herë e ndarë veç është kjo fjali: “Shqipëria” është e vogël, por nga zemra është shumë e madhe. Është e madhe dashuria që ushqen populli ynë dhe pionierët tanë për popujt e Jugosllavisë dhe për ju. Kjo dashuri është pa kufi”.

Gazeta nuk citon se ku është marrë kjo fjalë. Lajmi kryesor shoqëruar me një foto të madhe ka lidhje me vizitën e Enver Hoxhës. Sipas gazetës E.H. ka vizituar fabrikën e motorëve në Beograd. Këtu ka zhvilluar edhe një bisedë me punëtorët e kësaj fabrike

Në këtë vizitë atë e shoqëronte ministri i Industrisë së Jugosllavisë, Boris Kidriç dhe ministri shqiptar në Beograd, Hysni Kapo. Ka harxhuar rreth një orë në këtë fabrikë Hoxha. Në emër të klasës punëtore ka folur punëtori Petroviç i cili ka shfaqur kënaqësinë për vizitën e Enver Hoxhës atje. “Përshëndes të gjithë punëtorët e nëpunësit e fabrikës dhe ju uroj sukses në punë. Me kënaqësi do u transmetoj përshëndetjet e nxehta që i drejtuat punëtorëve shqiptarë. Me punëtorë të tillë jam i sigurt për përparimin e vazhdueshëm të popujve të Jugosllavisë”.

Login to post comments

Lajmet e fundit

Onelda Zefi: Lali Eri vazhdon te tallet me Kombinatin te Cilin do ta bente "Kombiart".

Politikë

Onelda Zefi: Lali Eri vazhdon te tallet me Kombinatin te Cilin do ta bente "Kombiart".

Nga Onelda Zefi: Vendoset veto ne lulishten e vetme qe ka ngelur ne zonen e Parafabrikateve tek Rr:Llambi Bonata ne Kombinat. Shikoni sesi Lali Eri vazhdon te tallet me Kombinatin te Cilin...

Tritan Shehu: Konferenca Anestezi-Reanimacionit, paraqitje arritjesh e perspektivash profesionale e shkencore.

Politikë

Tritan Shehu: Konferenca Anestezi-Reanimacionit, paraqitje arritjesh e perspektivash profesionale e shkencore.

Nga Tritan Shehu: Konferenca Anestezi-Reanimacionit, paraqitje arritjesh e perspektivash profesionale e shkencore.Prej dy ditesh ne Hotel “Tirana” po zhvillon punimet, e ndare ne dy auditore, Konferenca e Pare Nderkombetare, njekohesisht dhe...

'Drejt Gjermanisë', UEFA publikon disa nga fotot më ikonike të Shqipërisë

Sport

'Drejt Gjermanisë', UEFA publikon disa nga fotot më ikonike të Shqipërisë

Shqipëria u kualifikua për herë të dytë në historinë e saj, në një kampionat Europian.   Kuqezinjtë i mbyllën kualifikueset në vendin e parë, duke lënë pas kombëtare të forta si Çekia...