Shpenzimet e fshehta të Sigurimit të Shtetit për vitin 1988

E mërkurë, 05 Janar 2022 19:51
Shpenzimet e fshehta të dy drejtorive të Sigurimit të Shtetit ishin 5.814.500 lekë (me kursin e atëhershëm të shtetit mbi 800 mijë dollarë). Shumën më të madhe, këtu e përfitonin dy drejtoritë në qendër (4.8 milion). Te degët hynin edhe shpenzimet e policisë. Këto shpërblime ndaheshin sipas këtyre zërave:
-Shpërblime bashkëpunëtorësh
-Veprime operative sekrete
-Pagë për punëtorët operativë ilegalë në disa rrethe
-Për bashkëpunëtorët e kontrollit postar
-Për bazat sekrete
-Për bashkëpunëtorët e birucave
Njihet fakti se detyra e bashkëpunëtorëve konsiderohej "vullnetare dhe patriotike". Për këtë arsye ata zinin pjesën më të vogël të harxhimeve të fshehta. Jepej vetëm ndonjë shpërblim për raste të veçanta.
Login to post comments

Lajmet e fundit

Mbrëmje e madhe në Champions/ Bayern-Arsenal dhe City-Real, gjithçka e hapur për në gjysmëfinale

Sport

Mbrëmje e madhe në Champions/ Bayern-Arsenal dhe City-Real, gjithçka e hapur për në gjysmëfinale

Sonte në mbrëmje do të mësohen dy “biletat” e tjera gjysmëfinale të Champions-it.   Në orën 21:00 do të luhen Manchester City-Real Madrid dhe Bayern Munchen-Arsenal. Manchester City duket disi më favorit pas...

Nderimi i Patti Smith-it për Dua Lipën

Show-biz

Nderimi i Patti Smith-it për Dua Lipën

Tre vjet pas pasi filloi të publikohet lista me 100 pionierët revolucionar të revistës TIME në fusha të ndryshme të jetës, Dua Lipa zbukuron kopertinën e saj të re si një nga njerëzit më...

“Markat, ndikimi kryesisht nga Perëndimi”

Media

“Markat, ndikimi kryesisht nga Perëndimi”

Flet Era Xhabafti, zv.menaxhere e përgjithshme e kompanisë “Mini Invest Albania”   Ndonëse pandemia ka ndikuar në kërkesën për më shumë komoditet, kërkesat janë që edhe rehatia të jetë me marka. Kështu shprehet...