I paralizuar në Spaç

Diel, 27 February 2022 13:11

Murat Marta (1942-1989), u dënua dy herë nga regjimi komunist, përfshi edhe pjesëmarrjen në revoltën e Spaçit. Në vitet 1966-1981 vuajti gjithsej 14 vjet, 11 muaj, 27 ditë burgim. Gjatë punës në minierë në Spaç u aksidentua rëndë dhe theu shtyllën kurrizore duke u paralizuar. Me gjithë këtë ngjarje të rëndë, regjimi nuk e liroi nga burgu. Pas disa muajsh e transferoi në Repartin nr.309 Ballsh. Duke qenë se i dënuari ishte në shkallën më të ulët shëndetësore, e liruan sepse “nuk i shërbente as vetes së tij”.

Më shumë në këtë kategori « Derrat Zonjat dhe shoqet »
Login to post comments

Lajmet e fundit

Mariela Shkurta: Veliajt nuk i mjaftojne me vetem te gjallet!

Politikë

Mariela Shkurta: Veliajt nuk i mjaftojne me vetem te gjallet!

Nga Mariela Shkurta:  Eshte fakt tashme! Veliajt nuk i mjaftojne me vetem te gjallet! Si me rastin e inceneratorit, ku pronare rezultojne edhe ata qe kane shkuar ne ate bote, edhe ne...

Vdes Andreas Brehme, futbollisti që shënoi golin e fitores së Gjermanisë në finalen e Botërorit 1990

Kronikë

Vdes Andreas Brehme, futbollisti që shënoi golin e fitores së Gjermanisë në finalen e Botërorit 1990

Gjermania e futbollit ka humbur një kampion bote.   Ka vdekur njeriu që ndihmoi të fitojë Kupën e Botës në finalen e vitit 1990 kundër Argjentinës në Romë, Andreas Brehme.  Kampioni i botës...

Eda Grimci: Bashkë jemi të pandalshëm…

Politikë

Eda Grimci: Bashkë jemi të pandalshëm…

Mbledhje kryesie Dega, 9, Tiranë Bashke jemi te pandalshem…Edvin dil na prit para Kryeministrise se kryehajduterise , se po vijme…