Ali Adem Kalenaj, lindur në Plavë në vitin 1934, kish ardhur në Shqipëri në vitin 1958 me babain e tij…
  Në foto është Rexhep Qosja në një bisedë vëllazërore në vitin 1991 me ish presidentin jugosllav, ideologun antishqiptar Dobrica…
Shqiptari i Kosovës, Haki Hoxha, i internuar në Seman, i dërgon më 8.3.1960 një letër Enver Hoxhës. Më 22.5.1959 kish…
Nga Gazmend Bakiu   Më 29 mars 1923, nga Shkolla Teknike amerikane u vu në punë Centrali i parë elektrik,…
Nga Kastriot Dervishi Më 26.4.1967 Havzi Nela u arratis në Jugosllavi së bashku me bashkëshorten. U kthye nga jugosllavët dhe…
Jeta e një shqiptari të Kosovës që i përfundoi jeta në Repartin nr.305 Përparim. Zyhdi Liman Çitaku, me origjinë nga…
Kaso Abaz Shehu (1918-1989) nip i Haki Rushitit, u arratis nga Shqipëria në mars 1945. Në maj 1950 shkoi në…
Në letrën e datës 20 maj 1944, të zëvendëskomisarit të Batalionit “Reshit Çollaku”, Moisi Starova për Shtabin e Qarkut të…
Bahri Hysen Dërgutaj, i vitlindjes 1934, nga fshati Bronsiku i Mitrovicës dhe vëllain e tij Dërguti, i vitlindjes 1938, erdhën…
Qerim Jakupi, ardhur në Shqipëri në vitin 1957, deri në vitin 1958 banoi në Llakatund e më pas u vendos…
Niko Xoxi ishte ndër komunistët e parë, i cili u vra nga partia e vet gjatë luftës. Në fund të…
  Dhitë, delet, viçat dhe lopët e “reaksionarëve” ishin front i zakonshëm i nevojave të luftës. Çdo brigadë bënte plaçkën…

Lajmet e fundit

Mbrëmje e madhe në Champions/ Bayern-Arsenal dhe City-Real, gjithçka e hapur për në gjysmëfinale

Sport

Mbrëmje e madhe në Champions/ Bayern-Arsenal dhe City-Real, gjithçka e hapur për në gjysmëfinale

Sonte në mbrëmje do të mësohen dy “biletat” e tjera gjysmëfinale të Champions-it.   Në orën 21:00 do të luhen Manchester City-Real Madrid dhe Bayern Munchen-Arsenal. Manchester City duket disi më favorit pas...

Nderimi i Patti Smith-it për Dua Lipën

Show-biz

Nderimi i Patti Smith-it për Dua Lipën

Tre vjet pas pasi filloi të publikohet lista me 100 pionierët revolucionar të revistës TIME në fusha të ndryshme të jetës, Dua Lipa zbukuron kopertinën e saj të re si një nga njerëzit më...

“Markat, ndikimi kryesisht nga Perëndimi”

Media

“Markat, ndikimi kryesisht nga Perëndimi”

Flet Era Xhabafti, zv.menaxhere e përgjithshme e kompanisë “Mini Invest Albania”   Ndonëse pandemia ka ndikuar në kërkesën për më shumë komoditet, kërkesat janë që edhe rehatia të jetë me marka. Kështu shprehet...