Thellohet skandali me Joe Biden, të tjera dokumente sekrete në shtëpinë e tij

Diel, 15 Janar 2023 13:20

Në një njoftim zyrtar, këtë herë nga vetë Shtëpia e Bardhë, mësohet se dokumente të tjera janë gjetur këtë herë në shtëpinë e liderit amerikan në Wilmington të Delawere.

 Dokumentet, një pjesë e të cilave tepër sekrete, u gjetën në një dhomë të shtëpisë së Biden, pranë garazhit ku ai mban makinën e tij Corvette.
 
 

Zbulimi i ri i hedh më shumë benzinë skandalit të ditëve të fundit dhe zgjeron dyshimet ndaj demokratëve, të cilët mendonin se ia kishin hedhur më të keqes me zgjedhjet e mesit të mandatit.

Sipas mediave amerikane, zhvillimet e fundit komplikojnë rëndë planet e liberalëve për garën e Shtëpisë së Bardhë për vitin 2024. Presidenti Biden ende nuk e ka shpallur zyrtarisht kandidaturën, por burime pranë tij shprehen se me shumë mundësi do të kandidojë për një mandat të dytë.

Juristi i Shtëpisë së Bardhë, Richard Sauber tregon se dokumentet e gjetura në banesën e Biden tashmë, disa prej të cilave ‘top secret’, i janë dorëzuar zyrtarisht Departamentit të Drejtësisë.

Ekspertët vlerësojnë se lëvizja e Shtëpisë së Bardhë për të lajmëruar zbulimin e fundit është një përpjekje për të treguar se ajo është e hapur për transparencë pas akuzave të ditëve të fundit.

Login to post comments

Lajmet e fundit

Këlliçi kafe me akademikun Apollon Baçe: Çfarë mund të shpëtojmë nga Tirana jonë e bukur më 14 maj

Politikë

Këlliçi kafe me akademikun Apollon Baçe: Çfarë mund të shpëtojmë nga Tirana jonë e bukur më 14 maj

Kandidati i Partisë Demokratike i dalë nga primaret për Bashkinë e Tiranës, Belind Këlliçi është takuar me akademikun e mirënjohur Apollon Baçe. ‘Çfarë mund të shpëtojmë nga Tirana jonë e bukur...

Mjekët e infermierët braktisin vendin, VOA: Shqipëria në vështirësi për fuqi punëtore të kualifikuar

Politikë

Mjekët e infermierët braktisin vendin, VOA: Shqipëria në vështirësi për fuqi punëtore të kualifikuar

Në Shqipëri, zhvillimi me shpejtësi vitet e fundit i sektorit të turizmit dhe atij të ndërtimit ka nxjerrë në pah nevojën për më shumë specialistë dhe punonjës të kualifikuar, që...

Takimi i zjarrtë në Kurbin, Behar Haxhiu mesazh demokratëve dhe rivalëve

Politikë

Takimi i zjarrtë në Kurbin, Behar Haxhiu mesazh demokratëve dhe rivalëve

  Kandidati i koalicionit opozitar "Bashkë Fitojmë" për bashkinë e Kurbinit, Behar Haxhiu, ka falenderuar mbështetësit dhe bashkëqytetarët për pritjen e zjarrtë që i rezervuan kryetarit të PD, Sali Berisha.  Ai shkruan...