Hunter Biden kishte një spiun në FBI që informonte kinezët (që sponsorizuan ekspozitën e Ramës)

E Enjte, 23 Mars 2023 08:35
Gazeta e njohur amerikane, New York Post, publikoi një shkrim sot ku theksohet se djali i diskredituar i presidentit amerikan, Hunter Biden, kishte një spiun në FBI, i cili informonte partnerët e tij kinezë se ishin nën hetim.

Gazetarja Miranda Devine shkruan se Komisioni i Mbikëqyrjes i Kongresit ka nisur hetimet ndaj këtyre pretendimeve bombastike nga dr. Gal Luft, një ish-kolonel izraelit me lidhje të thella me inteligjencën amerikane dhe kineze.

 
Luft është arrestuar në Qipro, por ai thotë se qëllimi i prangosjes së tij ishte që të mos zbulonte ato që ai di për familjen Biden dhe korrupsionin në FBI.
 

56-vjeçari Luft u arrestua teksa po hipte në një avion për Izrael.

“Jam arrestuar në Qipro me një kërkesë ekstradimi të motivuar politikisht nga SHBA. Ata pretendojnë se jam trafikant armësh. Do ishte qesharake po të mos ishte tragjike. Nuk kam qenë kurrë një trafikant armësh. Departamenti i Drejtësisë po më gropos mua që të mbrojë Joe, Jim dhe Hunter Biden”, tha ai.

Përmes avokatit amerikan, Luft thotë se ka tentuar 4 vjet më parë që të informojë Departamentin e Drejtësisë se kompania kineze e kontrolluar nga shteti, CEFC, ka paguar 100 mijë dollarë në muaj për djalin e presidentit, Hunter Biden dhe 65 mijë dollarë për vëllanë Jim, në shkëmbim që të përdorë lidhjet e tyre me FBI-në për të promovuar nismën kineze “Një brez, një rrugë”.

Luft thotë se presidenti i CEFC, Ye Jianming i kishte thënë se kanë një burim të lartë në FBI, i cili njihej me emrin ‘Një Sy’.

Kompania kineze ka paguar miliona dollarë për familjen Biden. Të dhënat po zbulohen së fundmi edhe nga Kongresi amerikan.

E njëjta kompani ka sponsorizuar ekspozitën e kryeministrit shqiptar, Edi Rama në Hong Kong.

Edhe këshilltari i Edi Ramës, Dorian Duçka ka punuar për kompaninë kineze CEFC. Ky fakt del edhe zyrtarisht në padinë e ngritur ndaj agjentit të FBI, Charles McGonigal.

Para disa ditësh, mediat amerikane raportonin se McGonigal ka bllokuar hetimet për kompaninë kineze CEFC.

Modifikuar më E Enjte, 23 Mars 2023 08:37
Login to post comments

Lajmet e fundit

Tensionet në Veri, plagoset me sende të forta një zyrtar i policisë së Kosovës

Politikë

Tensionet në Veri, plagoset me sende të forta një zyrtar i policisë së Kosovës

Policia e Kosovës ka thënë se të mërkurën është lënduar një zyrtar policor në veri, si pasojë e sulmeve me mjete të forta. Sipas komunikatës, protestat e serbëve lokalë në komunat...

Klinika Lëvizëse “SIGAL UNIQA” më 2 dhe 3 Qershor në Elbasan/ Vizita dhe ekzaminime falas për qytetarët

Politikë

Klinika Lëvizëse “SIGAL UNIQA” më 2 dhe 3 Qershor në Elbasan/ Vizita dhe ekzaminime falas për qytetarët

Me qëllim promovimin e shëndetit të mirë, SIGAL UNIQA Group Austria, kompania më e madhe e sigurimeve në rajon, nën idenë e gjigandit austriak të financave dhe sigurimeve “UNIQA...

Rrjeti 'shpërthen' ndaj Beyonce dhe Jay-Z si shkak i talljes në këngën e tyre me abuzimin e Tina Turner

Lifestyle

Rrjeti 'shpërthen' ndaj Beyonce dhe Jay-Z si shkak i talljes në këngën e tyre me abuzimin e Tina Turner

  Beyonce dhe Jay Z janë kritikuar nga fansat e Tina Turner për referencën e abuzimit të yllit të ndjerë nga duart e bashkëshortit të saj Ike Turner, hit ky i viti...