‘Humbës me dinjitet’/ Gjermania ndërhyn në garën amerikane

Premte, 06 November 2020 14:21

 

Donald Trump ka pasur një marrëdhënie të tensionuar me kancelaren gjermane, Angela Merkel gjatë kohës që ishte në detyrë.

 

Ai ka bërë presion mbi këtë vend që të kontribuojë më shumë për shpenzimet e mbrojtjes së NATO-s dhe dallonte nga ajo thuajse në gjithçka, duke nisur që nga ndryshimet klimatike e deri te diplomacia dhe koronavirusi.

 

Tani ministri i Jashtëm i Gjermanisë, Heiko Maas ka ndërhyrë në zgjedhjet amerikane.

 

“Humbësit e denjë janë më të rëndësishëm në funksionimin e një demokracie sesa fituesit e shkëlqyer,” tha Maas në një intervistë me grupin mediatik Funke.

“SHBA është më shumë se shfaqje me një aktor,” tha ai, duke shtuar se “ata që hedhin benzinë mbi zjarrin në situatën aktuale, po veprojnë në mënyrë të papërgjegjshme

Modifikuar më Premte, 06 November 2020 17:38
Login to post comments

Lajmet e fundit

Fitore ‘magjike’ në 'Air Albania', kuqezinjtë mposhtin Poloninë dhe kryesojnë grupin

Sport

Fitore ‘magjike’ në 'Air Albania', kuqezinjtë mposhtin Poloninë dhe kryesojnë grupin

Kombëtarja shqiptare e futbollit ka fituar me rezultatin e pastër 2-0 ndeshjen e radhës kundër Polonisë, në stadiumin “Air Albania” në kryeqytet, me dy gola të mrekullueshëm të Jasir Asanit...

“Karta e Kujdesit Shëndetësor”, dhurata e duhur për mësuesit në vigjilje të vitit të ri shkollor  

Sociale

“Karta e Kujdesit Shëndetësor”, dhurata e duhur për mësuesit në vigjilje të vitit të ri shkollor  

“Një edukim i mirë mund të ndryshojë çdokënd. Një mësues i mirë mund të ndryshojë çdo gjë” Edhe pak ditë na ndajnë nga fillimi i vitit të ri shkollor. Mijëra fëmijë...

Besim i palëkundur prej më shumë se 24 vjetësh/ SIGAL UNIQA, lidere e tregut shqiptar të sigurimeve

Aktualitet

Besim i palëkundur prej më shumë se 24 vjetësh/ SIGAL UNIQA, lidere e tregut shqiptar të sigurimeve

Pavarësisht se prej 1999-ës në tregun e sigurimeve janë futur shumë aktorë të rinj dhe dinamikat e tij kanë ndryshuar, vetëm një gjë ka mbetur konstante dhe e pandryshuar: besimi...