‘Populli do të flasë’/ Washington Post shkruan për protestën e sotme të opozitës

Hënë, 13 February 2023 22:06

Gazeta e njohur amerikane Washington Post, që tronditi ditën e sotme politikën në SHBA dhe në Shqipëri, duke zbuluar detaje të reja të skandalit Rama-McGonigal, ka shkruar mbrëmjen e sotme edhe për protestën e pasdites së sotme të opozitës.

Sipas Washington Post, opozita dhe ligjvënësit shqiptarë të opozitës, duke i rënë bilbil, ndërprenë seancën parlamente të hënën duke kërkuar dorëheqjen e qeverisë të dyshuar për korrupsion, ndërsa mbështetësit e saj që u mblodhën jashtë, u përpoqën të futeshin në ndërtesë.
 

Policia mbajti jashtë demonstruesit, të cilët hodhën bomba tymi dhe fishekzjarre përpara se të shpërndaheshin.  

 
 

Tensioni pasoi një protestë të ngjashme të shtunën në të cilën morën pjesë mijëra mbështetës të opozitës.

Protestat po organizohen nga Partia Demokratike dhe opozita e drejtuar nga Sali Berisha.  

Brenda sallës së parlamentit, Berisha dhe ligjvënës të tjerë pushtuan podiumin dhe i ranë bilbilave duke penguar çdo kënd që përpiqej të fliste. Kryeparlamentarja e mbylli seancën pa diskutuar për asnjë nga çështjet e rendit të ditës.

‘Populli do të flasë’, tha Berisha pas daljes nga salla e parlamentit dhe u zotua të vazhdojë protestat gjatë kësaj jave.

Opozita akuzon Ramën se ka korruptuar Charles McGonigal, një ish-zyrtar i lartë i kundërzbulimit të FBI-së, i cili akuzohet në Shtetet e Bashkuara se ka fshehur nga FBI detajet kryesore të udhëtimeve në Shqipëri në vitin 2017 me lidhjet me një ish-zyrtar të inteligjencës shqiptare, i cili dyshohet se t'i kishte dhënë të paktën 225,000 dollarë

Modifikuar më Tuesday, 14 February 2023 10:50
Login to post comments

Lajmet e fundit

Këlliçi kafe me akademikun Apollon Baçe: Çfarë mund të shpëtojmë nga Tirana jonë e bukur më 14 maj

Politikë

Këlliçi kafe me akademikun Apollon Baçe: Çfarë mund të shpëtojmë nga Tirana jonë e bukur më 14 maj

Kandidati i Partisë Demokratike i dalë nga primaret për Bashkinë e Tiranës, Belind Këlliçi është takuar me akademikun e mirënjohur Apollon Baçe. ‘Çfarë mund të shpëtojmë nga Tirana jonë e bukur...

Mjekët e infermierët braktisin vendin, VOA: Shqipëria në vështirësi për fuqi punëtore të kualifikuar

Politikë

Mjekët e infermierët braktisin vendin, VOA: Shqipëria në vështirësi për fuqi punëtore të kualifikuar

Në Shqipëri, zhvillimi me shpejtësi vitet e fundit i sektorit të turizmit dhe atij të ndërtimit ka nxjerrë në pah nevojën për më shumë specialistë dhe punonjës të kualifikuar, që...

Takimi i zjarrtë në Kurbin, Behar Haxhiu mesazh demokratëve dhe rivalëve

Politikë

Takimi i zjarrtë në Kurbin, Behar Haxhiu mesazh demokratëve dhe rivalëve

  Kandidati i koalicionit opozitar "Bashkë Fitojmë" për bashkinë e Kurbinit, Behar Haxhiu, ka falenderuar mbështetësit dhe bashkëqytetarët për pritjen e zjarrtë që i rezervuan kryetarit të PD, Sali Berisha.  Ai shkruan...