Analisti i huaj: E habitshme që Rama lobon për Vuçiçin e Millosheviçit, i cili e ktheu mbrapa Serbinë

E Enjte, 27 Prill 2023 15:26

 

Analisti polak, Jakub Bielamowicz, ekspert në çështjet e integrimit europian, reagoi pasi kryeministri Edi Rama mbrojti sërish Serbinë dhe Aleksandër Vuçiç, duke thënë se nuk ka integrim të Shqipërisë në BE pa Serbinë.

"Pavarësisht nga probabiliteti i ulët që ndonjë nga vendet e Ballkanit Perëndimor të anëtarësohet në BE së shpejti, është sërish e habitshme të shohësh kryeministrin shqiptar, Edi Rama duke lobuar për anëtarësimin e Serbisë në BE, të cilin lidershipi aktual post-Millosheviçit e ktheu në shtetin kandidat më pak të përshtatshëm për anëtarësim," shkruan ai.

 

Kujtojmë se kryeministri Edi Rama ka lobuar vazhdimisht për presidentit serb Aleksandër Vuçiç.

Në jo pak momente ka arritur deri aty sa ka sulmuar Bashkimin Europian dhe vendet perëndimore dhe ka mbrojtur Beogradin.

E bëri këtë kur SHBA dhe BE vendosën sanksione për Rusinë, gjë të cilën Serbia i refuzoi dhe menjëherë Rama bëri zëdhënësin e qeverisë serbe duke thënë se Vuçiç duhet mirëkuptuar.

Rama mendon më shumë për Serbinë dhe popullin e saj sa për qytetarët e vendit të tij.

Dhe këtë e tregoi edhe në intervistën e dhënë për Associated Press ku këshillon BE-në që të mbajë afër Serbinë.

Modifikuar më Premte, 28 Prill 2023 14:42
Login to post comments

Lajmet e fundit

Tensionet në Veri, plagoset me sende të forta një zyrtar i policisë së Kosovës

Politikë

Tensionet në Veri, plagoset me sende të forta një zyrtar i policisë së Kosovës

Policia e Kosovës ka thënë se të mërkurën është lënduar një zyrtar policor në veri, si pasojë e sulmeve me mjete të forta. Sipas komunikatës, protestat e serbëve lokalë në komunat...

Klinika Lëvizëse “SIGAL UNIQA” më 2 dhe 3 Qershor në Elbasan/ Vizita dhe ekzaminime falas për qytetarët

Politikë

Klinika Lëvizëse “SIGAL UNIQA” më 2 dhe 3 Qershor në Elbasan/ Vizita dhe ekzaminime falas për qytetarët

Me qëllim promovimin e shëndetit të mirë, SIGAL UNIQA Group Austria, kompania më e madhe e sigurimeve në rajon, nën idenë e gjigandit austriak të financave dhe sigurimeve “UNIQA...

Rrjeti 'shpërthen' ndaj Beyonce dhe Jay-Z si shkak i talljes në këngën e tyre me abuzimin e Tina Turner

Lifestyle

Rrjeti 'shpërthen' ndaj Beyonce dhe Jay-Z si shkak i talljes në këngën e tyre me abuzimin e Tina Turner

  Beyonce dhe Jay Z janë kritikuar nga fansat e Tina Turner për referencën e abuzimit të yllit të ndjerë nga duart e bashkëshortit të saj Ike Turner, hit ky i viti...