A është i implikuar Rama në idenë e shkëmbimit të territoreve Kosovë-Serbi?!Meta i prerë:E ardhmja e dy shteteve, në BE

Hënë, 06 July 2020 13:47

Presidenti Ilir Meta deklaroi se e ardhmja e Kosovës dhe Serbisë, pavarësisht deklaratave dhe debateve për të ashtuquajturat shkëmbim të territoreve, është në BE.

Në një konferencë për mediat, kreu i shtetit shqiptar tha se ky është i vetmi objektiv i shpallur mes dy vendeve, ndërsa shtoi se ideja për ndryshim kufijsh s’i shërben themeleve të BE-së.

“Dua të vlerësojë dhe një herë tjetër, pa u bërë pjesë e deklaratave apo komenteve të diplomatëve, e ardhmja e Kosovës dhe e Serbisë duhet të jetë në BE. Ky është një objektiv i shpallur në mënyrë të qartë nga të dy vendet. Dhe pa asnjë diskutim që dhe BE çdo ide për ndryshim kufijsh është një ide që nuk i shpërben forcimit të themeleve të Europës së bashkuar dhe është e rëndësishme që të punohet për BE. S’mund të ketë kurrsesi asnjë zgjidhje të qëndrueshme dhe as paqësore e evropianë, duke bërë llogari, jo vetëm kufijsh por dhe qytetarësh. S’besoj se Ballkani ka nevojë për zgjedhje të vjetra ballkanike.”, tha Meta. Ndërkohë, pyetjes së një prej gazetarëve për faktin nëse në këto ide është implikuar dhe kryeministri Rama, Meta tha se: “Dua të falënderoj Britaninë e Madhe për këtë çështje dhe për të ardhmen e këtij rajoni. Që të jetë pjesë e BE-së ku shpresojmë që të jetë dhe Britania.”.

Modifikuar më Hënë, 06 July 2020 13:51
Login to post comments

Lajmet e fundit

Onelda Zefi: Lali Eri vazhdon te tallet me Kombinatin te Cilin do ta bente "Kombiart".

Politikë

Onelda Zefi: Lali Eri vazhdon te tallet me Kombinatin te Cilin do ta bente "Kombiart".

Nga Onelda Zefi: Vendoset veto ne lulishten e vetme qe ka ngelur ne zonen e Parafabrikateve tek Rr:Llambi Bonata ne Kombinat. Shikoni sesi Lali Eri vazhdon te tallet me Kombinatin te Cilin...

Tritan Shehu: Konferenca Anestezi-Reanimacionit, paraqitje arritjesh e perspektivash profesionale e shkencore.

Politikë

Tritan Shehu: Konferenca Anestezi-Reanimacionit, paraqitje arritjesh e perspektivash profesionale e shkencore.

Nga Tritan Shehu: Konferenca Anestezi-Reanimacionit, paraqitje arritjesh e perspektivash profesionale e shkencore.Prej dy ditesh ne Hotel “Tirana” po zhvillon punimet, e ndare ne dy auditore, Konferenca e Pare Nderkombetare, njekohesisht dhe...

'Drejt Gjermanisë', UEFA publikon disa nga fotot më ikonike të Shqipërisë

Sport

'Drejt Gjermanisë', UEFA publikon disa nga fotot më ikonike të Shqipërisë

Shqipëria u kualifikua për herë të dytë në historinë e saj, në një kampionat Europian.   Kuqezinjtë i mbyllën kualifikueset në vendin e parë, duke lënë pas kombëtare të forta si Çekia...