Zbulohet dokumenti/ PS, 140 mijë dollarë lobim për marrëveshjen e 17 majit

Tuesday, 27 September 2022 10:52

Partia Socialiste ka paguar në vitin 2017 shumën e 140 mijë dollarëve te një kompani amerikane lobimi, për të ndikuar qëndrimet e ambasadorit të atëhershëm në Tiranë, Donald Lu. 

Kompania që është pajtuar për këtë lobim ka qenë 'Ballard Partners' dhe konsulent i saj ka qenë ish-kongresmeni Robert Wexler. Ky i fundit, rezulton nga dokumenti që zbuloi Syri Tvdhe të bërë publik në Çim Peka Live, se ditën e 17 majit të famshëm të marrëveshjes Basha-Rama 5 vite më parë, ka komunikuar 4 herë me telefon dhe email, me ambasadorin Donald Lu. 

 
Kontrata e lobimit 140 mijë dollarë e PS
Kryeredaktori i Syri Tv, Romir Saraçi tha në Çim Peka Live se atë ditë, Lu ka zhvilluar takime të veçanta me Bashën në selinë e PD dhe Ramën në Kryeministri. 

Konkluzioni i këtyre takimeve prodhoi takimin surprizë Basha-Rama dhe ngujimin e tyre për disa orë me radhë te Kryesia e Kuvendit, që solli më pas marrëveshjen mes të dyve, pak ditë para zgjedhjeve paralamentare të qershorit 2017.  

"Për lobimet në SHBA paguhet për të lobuar te zyrtarët e lartë kongresmenë. Kurse në këtë rast bëhet një pagesë, është pajtuar Ballard, është marrë si konsulent Robert Wexler, ish-kongresmen republikan, ka mbajtur kontaktet me ambasadorin Donald Lu. Puna më e rëndësishme e tij ka qenë në datën 17 maj. Atë ditë ka qenë ditë mjaft intensive për ambasadorin e SHBA, që ka bërë takime për 2-3 orë me Bashën në selinë e PD, nga aty shkoi në Kryeministri ku ka qëndruar disa orë të tjera dhe në fund erdhi ky takimi i Ramës me Bashën që ishte i papritur atë ditë për të gjithë gazetarët. Janë të deklaruara nga Ballard që atë ditë Robert Wexler ka folur në telefon dhe email dhe specifikimi është për negociata mes partive politike përpara zgjedhjeve lokale dhe reformës në drejtësi. Pra është specifikuar edhe natyra e përmbajtjes së bisedës. 17 maj 2017, pra për zgjedhjet politike", tha Saraçi.

Modifikuar më E Enjte, 29 September 2022 09:41
Login to post comments

Lajmet e fundit

Vesh fanellën me mbishkrimin ‘Jashari’/ Granit Xhaka nderon familjen heroike të Kosovës

Sport

Vesh fanellën me mbishkrimin ‘Jashari’/ Granit Xhaka nderon familjen heroike të Kosovës

  Granit Xhaka ishte protagonist absolut në ndeshjen Serbi-Zvicër që përfundoi me shifrat 2:3 dhe çoi helvetët në fazën tjetër të Botërorit. Pasi u bë lider në fushën e lojës, shqiptari i...

Berisha: Kushtetuta na autorizon që të protestojmë në bulevard! Pikë!

Politikë

Berisha: Kushtetuta na autorizon që të protestojmë në bulevard! Pikë!

  “Ne do zbatojmë Kushtetutën. Ne zbatojmë me përpikmëri Kushtetutën” theksoi sot Sali Berisha, kryetari i PD-së, lidhur me protestën e opozitës më 6 dhjetor, gjatë një konference për shtyp. "Ne do...

‘Shpifje të ulëta’. Berisha: Do publikoj skandalin e ambasadorit britanik

Politikë

‘Shpifje të ulëta’. Berisha: Do publikoj skandalin e ambasadorit britanik

  Kryetari demokrat, Sali Berisha, reagoi sërish me ashpërsi ndaj ambasadorit britanik në Tiranë, Alastair King-Smith. Ai tha se ambasadori ka shpifur në mënyrë të ulët. “Është përdorur korrupsioni për të luftuar...