21 janari/ Berisha: Unë nuk komentoj manipulimet e Ardi Veliut, harrojeni!

Tuesday, 24 Janar 2023 10:24

 

Kryetari demokrat, Sali Berisha e cilësoi dje manipulim dhe falsifikim nga ana e ishdrejtorit të Policisë së Shtetit, Ardi Veliu, aktualisht drejtor i Agjencisë së Mbikëqyrjes Policore, një material audio, ku pretendohet se kreu i Gardës, Ndrea Prendi, urdhëron vartësit tij të qëllojnë mbi protestuesit, nëse thyejnë perimetrin e sigurisë, në protestën e 21 Janarit.

Berisha ftoi Kryeministrin Edi Rama të heqë imunitetin që i jep Kuvendi si deputet dhe të dëshmojë për ngjarjen e rëndë, teksa shtoi se atë ditë “Rama i solli njerëzit si mish për top”. Kreu i Partisë Demokratike përmendi se ngjarja e 21 janarit është tragjike, ku përpjekjet për marrjen e pushtetit me dhunë lanë pas 4 viktima. Sipas tij, përgjegjësi i vetëm për ngjarjen është kryeministri Edi Rama, i cili njihet dhe si organizator dhe autor i asaj dhune, ku dhe i bëri thirrje këtij të fundit që të dëshmojë në prokurori.

 

“Së pari që unë të komentoj manipulimet e Ardi Veliut harroje, por të them këtu u takon mediave t’i thonë të vërtetën e atij manipulimi nuk mund të komentoj unë disa tabela shkrimi që paraqiten si audiopërgjim dhe nuk ekzistojnë është një manipulim dhe falsifikim njëlloj si shiriti i 21 janarit ku tha se Sali Berisha ishte i implikuar në problemin e hidrocentrali është gjithçka krijesë e Ardi Veliut, tani duke thënë këtë theksoj se 21 janari përbën një nga ngjarjet më tragjike, përpjekjen për një grusht shteti me dhunë nga ata të cilët unë i kam denoncuar me kohë”, deklaroi kreu i PD-së.

 

Sali Berisha e sfidoi Edi Ramën që të heqë dorë nga imuniteti e të përballet me ligjin, duke i kujtuar edhe porosinë e kohës që sipas tij, komuniteti ndërkombëtar dha për organizatorët e dhunës në protestën e 21 janarit.

“SHBA ka insistuar me të madhe që të hetohen organizatorët dhe autorët e dhunës. Edi Rama nuk gjeti kurrë kurajë të paraqitej në prokurori ndonëse u thirr për të dëshmuar, Edi Ramën do ta ndjekë përgjegjësia penale për organizimin e asaj dhune. Ai është i faktuar organizator në mënyrën më të pakundërshtueshme, pjesa e atyre e gardistëve është hetuar nga një kundërshtare e egër e Sali Berishës, është hetuar me një prani të rëndësishme ndërkombëtare. Por meqenëse shërbehet me krijime të Ardi Veliut i them lëri ato hajde hiq imunitetin dhe shko dëshmo për organizimin e pucit, i solli si mish për top. Familjarët kanë ngushëllimet e mia, por manipulimi i Edi Ramës se donte të vinte në pushtet është makabritet”, theksoi Sali Berisha.

Kreu demokrat përsëriti qëndrimin e tij se protesta e organizuar nga Partia Socialiste, në atë kohë në opozitë, ishte një grusht shteti. “Edi Ramën do ta ndjekë gjithë jetën përgjegjësia penale për organizimin e asaj dhune. Ai është i faktuar si organizator në mënyrën më të pakundërshtueshme. Pjesa e gardistëve është hetuar nga një kundërshtare e egër e Sali Berishës. Është hetuar me një prani të rëndësishme ndërkombëtare. Dhe janë dhënë dënimet e njohura deri më tani. Por, meqenëse shërbehet me krijime të Ardi Veliut, i them lëri ato, hajde hiq imunitetin se unë nuk kam imunitet për asgjë dhe shko dëshmo për organizimin e puçit”, deklaroi Sali Berisha.

Modifikuar më Tuesday, 24 Janar 2023 17:10
Login to post comments

Lajmet e fundit

Tensionet në Kuvend/ Kryemadhi: Lindita Nikolla si mercenare e Edi Ramës

Politikë

Tensionet në Kuvend/ Kryemadhi: Lindita Nikolla si mercenare e Edi Ramës

Deputetja e Partisë së Lirisë, Monika Kryemadhi nga jashtë sallës së Kuvendit foli për kaosin që përfshiu sot seancën plenare. Ajo sulmoi ashpër kryetaren e Kuvendit, Lindita Nikolla duke thënë se...

SPAK në lëvizje për të prodhuar lajm/ Shkëlzen Berisha flet pas dëshmisë

Politikë

SPAK në lëvizje për të prodhuar lajm/ Shkëlzen Berisha flet pas dëshmisë

Nuk është mbyllur akoma muaji i parë i vitit dhe Edi Rama ka regjistruar kaq shumë skandale brenda pak ditësh, që do kishin rrëzuar dhjetë herë një qeveri kudo. Por ndërsa...

Gazetarja e VOA: McGonigal s'është pyetur akoma për takimet me Ramën

Politikë

Gazetarja e VOA: McGonigal s'është pyetur akoma për takimet me Ramën

Zyrtari i lartë i FBI-së Charles McGonigal është deklaruar i pafajshëm në seancën e parë në gjykatë. Kështu deklaroi gazetarja e Zërit të Amerikës Keida Kostreci në një lidhje me...