SPAK në lëvizje për të prodhuar lajm/ Shkëlzen Berisha flet pas dëshmisë

E Enjte, 26 Janar 2023 12:52

Kulmi arriti para pak ditësh, kur mbërriti skandali i skandaleve, ai i arrestimit të mikut të ngushtë të Edi Ramës, Charles McGonigal. Skandali ka tronditur opinionin mediatik dhe publik në SHBA dhe mbarë botën perëndimore.

 
 

Qeveria tentoi që të shpikë disa shashka për ’21 janarin’ për të shumuar këtë mega-skandal. Por edhe SPAK nuk ngelet pas në përpjekjet për të prodhuar lajm. Sot u raportua se Shkëlzen Berisha është paraqitur në SPAK për çështjen e Gërdecit.

Për ironi, thirrja kishte ardhur nga të njëjtët prokurorë që 15 vite më parë deklaronin se nuk ka asnjë arsye të thirrje, duke konfirmuar se si SPAK është nën kontrollin e Edi Ramës. Në ditën kur mbarë bota dhe Shqipëria po flet për Edi Ramën, SPAK u mundua të shpikë një tjetër lajm. Madje këtë skemë e ‘zbardhi’ edhe Taulant Balla nga seanca sot, kur tha se nuk duhet diskutuar për skandalin e Ramës, por për këtë që po bën SPAK.

Vetë Berisha dha një deklaratë pasi doli nga SPAK.

“Jam thirrur për t’u pyetur si person që mund të ketë lidhje me rrethanat e hetimit për çështjen e Gërdecit. Ato që thashë në SPAK i kam deklaruar dhe publikisht. Nuk mendoj se deklaratat e mia i kanë dhënë asnjë ndihmë hetimit në fjalë sepse nuk kam pasur lidhje. Kam ardhur në respektim të ligjit si çdo qytetar. Ajo që më bën përshtypje që pas 15 vitesh e njëjta prokurori mendon se mund të kem dijeni për rrethanat e hetimit pas kaq shumë vitesh. Mendoj se pa diskutim prokuroria duhet t’i thotë publikut se e kujt është ajo kaligrafi. Duhet të verifikojë se e kujt është kaligrafia nëse nuk është falsifikim sepse në origjinal nuk është. Nuk ndjehem i rrezikuar”, tha ai.

Modifikuar më E Enjte, 26 Janar 2023 20:30
Login to post comments

Lajmet e fundit

Këlliçi kafe me akademikun Apollon Baçe: Çfarë mund të shpëtojmë nga Tirana jonë e bukur më 14 maj

Politikë

Këlliçi kafe me akademikun Apollon Baçe: Çfarë mund të shpëtojmë nga Tirana jonë e bukur më 14 maj

Kandidati i Partisë Demokratike i dalë nga primaret për Bashkinë e Tiranës, Belind Këlliçi është takuar me akademikun e mirënjohur Apollon Baçe. ‘Çfarë mund të shpëtojmë nga Tirana jonë e bukur...

Mjekët e infermierët braktisin vendin, VOA: Shqipëria në vështirësi për fuqi punëtore të kualifikuar

Politikë

Mjekët e infermierët braktisin vendin, VOA: Shqipëria në vështirësi për fuqi punëtore të kualifikuar

Në Shqipëri, zhvillimi me shpejtësi vitet e fundit i sektorit të turizmit dhe atij të ndërtimit ka nxjerrë në pah nevojën për më shumë specialistë dhe punonjës të kualifikuar, që...

Takimi i zjarrtë në Kurbin, Behar Haxhiu mesazh demokratëve dhe rivalëve

Politikë

Takimi i zjarrtë në Kurbin, Behar Haxhiu mesazh demokratëve dhe rivalëve

  Kandidati i koalicionit opozitar "Bashkë Fitojmë" për bashkinë e Kurbinit, Behar Haxhiu, ka falenderuar mbështetësit dhe bashkëqytetarët për pritjen e zjarrtë që i rezervuan kryetarit të PD, Sali Berisha.  Ai shkruan...