Granit Xhaka vlerësohet si 'Njeriu i Ndeshjes' në fitoren e Zvicrës

Saturday, 15 June 2024 20:01
 
 

Zvicra arriti sukses 1-3 në ndeshjen e parë ndaj Hungarisë, në Euro 2024. 

 

Një nga protagonistët kryesorë në këtë takim për Helvetët ishte edhe mesfushori me origjinë shqiptare, Granit Xhaka.

Granit Xhaka ishte “truri” i vërtetë i kësaj Zvicre, teksa me lojën e tij të saktë në mesfushë arriti të dominojë totalisht kundërshtarin, si dhe të krijojnte thuajse çdo aksion të “Helvetëve”.

Falë kësaj performance të madhe, UEFA e ka nderuar kampion e ri të Bundesliga, me titullin “Man of the Match”, e thënë në shqip, “Lojtari i Ndeshjes”. Tashmë kapiteni i “Helvetëve” duhet të mendojë për sfidën e radhës, atë ndaj Skocisë, ku në rast sigurimi të një tjetër 3 pikësh arrin t’i japë Kombëtares së tij, një “biletë” për në raundin e 1/16-ve, të Euro 2024

Xhaka, pas takimit, u shpall “lojtari i ndeshjes”. Futbollisti, numëron mbi 120 sfida me fanellën e Zvicrës

Login to post comments

Lajmet e fundit

Tentoi të hidhej në lumin Buna me 4 fëmijët e mitur, Policia ndalon 27-vjeçaren

Kronikë

Tentoi të hidhej në lumin Buna me 4 fëmijët e mitur, Policia ndalon 27-vjeçaren

  Ndërhyrja e Policisë në  Shkodër parandaloi një ngjarje të rëndë. Tentoi të hidhej në lumin Buna, bashkë me 4 fëmijët e saj të mitur, falë ndërhyrjes së shpejtë nga patrulla e...

U martuan pak kohë më parë/ Gjykata e Lartë rrëzon kërkesën e çiftit të lesbikeve që kërkuan regjistrimin e dy fëmijëve me të drejta mëmësie të barabartë

Politikë

U martuan pak kohë më parë/ Gjykata e Lartë rrëzon kërkesën e çiftit të lesbikeve që kërkuan regjistrimin e dy fëmijëve me të drejta mëmësie të barabartë

    Gjykata e Lartë ka rrëzuar kërkesën e Edlira Mara dhe Alba Ahmetaj, çifti i lesbikeve që u martua pak kohë më parë në Bashkinë e Tiranës.   Ato kërkuan që t’i regjistronin...

Dha informacion të qeverisë amerikane, ish-punonjësja e CIA akuzohet se ka punuar si agjente e Koresë së Jugut

Globi

Dha informacion të qeverisë amerikane, ish-punonjësja e CIA akuzohet se ka punuar si agjente e Koresë së Jugut

    Një specialiste e politikës së jashtme, e cila dikur punonte për CIA-n dhe Këshillin e Sigurisë Kombëtare të Shtëpisë së Bardhë, përballet me akuza se ka punuar si agjente e...