Forcohet euro, valuta ngjitet në kuotën e 122.1 lekëve

Tuesday, 01 October 2019 21:35

Euro ka rifituar pikë kundrejt monedhës vendase. Një lëvizje e pritshme kjo me mbylljen e sezonit turistik për shkak të prurjeve nga turistët dhe emigrantët, dhe e ndikuar gjithashtu nga ankandi i letrave me vlerë të Bankës së Shqipërisë.

Sipas kursit zyrtar të Bankës Qendrore, monedha europiane këmbehet sot në tregun vendas për 122.1 lekë.

Megjithatë, pavarësisht trendit rritës të euros, ekspertët e ekonomisë vlerësojnë se valuta pritet të mbyllë vitin në kuotën e 123 lekëve.

Përveç euros, edhe monedhat e tjera kanë shënuar rritje kundrejt lekut këtë të martë. Sipas Bankës së Shqipërisë, dollari amerikan është këmbyer me 112 lekë, ndërsa valuta britanike për 137.7 lekë.

Login to post comments

Lajmet e fundit

Onelda Zefi: Lali Eri vazhdon te tallet me Kombinatin te Cilin do ta bente "Kombiart".

Politikë

Onelda Zefi: Lali Eri vazhdon te tallet me Kombinatin te Cilin do ta bente "Kombiart".

Nga Onelda Zefi: Vendoset veto ne lulishten e vetme qe ka ngelur ne zonen e Parafabrikateve tek Rr:Llambi Bonata ne Kombinat. Shikoni sesi Lali Eri vazhdon te tallet me Kombinatin te Cilin...

Tritan Shehu: Konferenca Anestezi-Reanimacionit, paraqitje arritjesh e perspektivash profesionale e shkencore.

Politikë

Tritan Shehu: Konferenca Anestezi-Reanimacionit, paraqitje arritjesh e perspektivash profesionale e shkencore.

Nga Tritan Shehu: Konferenca Anestezi-Reanimacionit, paraqitje arritjesh e perspektivash profesionale e shkencore.Prej dy ditesh ne Hotel “Tirana” po zhvillon punimet, e ndare ne dy auditore, Konferenca e Pare Nderkombetare, njekohesisht dhe...

'Drejt Gjermanisë', UEFA publikon disa nga fotot më ikonike të Shqipërisë

Sport

'Drejt Gjermanisë', UEFA publikon disa nga fotot më ikonike të Shqipërisë

Shqipëria u kualifikua për herë të dytë në historinë e saj, në një kampionat Europian.   Kuqezinjtë i mbyllën kualifikueset në vendin e parë, duke lënë pas kombëtare të forta si Çekia...