×

Warning

JUser: :_load: Unable to load user with ID: 61

Kumari dhe skedinat shtojnë divorcet

E mërkurë, 25 Prill 2018 20:33

Në një pikë bastesh në Korçë llogariten minimalisht 1000 skedina të luajtura në 24 orë ose e përkthyer në shifra kjo arrin vlerën 1 mln lekë të reja xhiro ditore.Në fundjavë por edhe në periudha të caktuara kjo shifër dyfishohet. Fenomeni shqetësues jo vetëm kërcënon ekonominë individuale, por është kthyer në një prej faktorëve kryesorë që po shkatërojnë familjen shqiptare duke u përkthyer në shifra divorcesh.

“Në krahasim me vitin që kaloi vihet re një rritje e lehtë e numrit të kërkesave për divorc. Vitin që kaloi gjithsej janë depozituar 405 kërkesa me objekt zgjidhje martese. Shumica e kërkesave vijnë edhe për shkak të debateve të vazhdueshme të cilat kanë të bëjnë me përdorimin e alkoolit si dhe me luajtjen e lojërave të fatit nga ana e bashkëshortit çka sjell rrjedhimisht vështirësi ekonomike edhe rëndim të gjendjes ekonomike,” shprehet Esmerald Xhafa, Kancelar i Gjykatës.

137 njësi bastesh sportive dhe lojëra fati kanë shtrirë aktivitetin e tyre në Korçë duke u vendosur jo vetëm në qytet por edhe fshatra. Përveç pozicionimit të pikave të basteve në zonat me të frekuentuara, kemi dhe shtimin e tyre më shumë sesa një, në zona të tilla.

Login to post comments

Lajmet e fundit

Toni Kroos njofton fundin e karrierës/ BILD: Po largohet lideri i kombëtares...

Sport

Toni Kroos njofton fundin e karrierës/ BILD: Po largohet lideri i kombëtares...

Nga Christian Falk, BILD   Ai ka qenë prej vitesh një nga yjet tanë më të mëdhenj aktivë të futbollit në mbarë botën. Por jo për shumë kohë...  Lideri i kombëtares Toni Kroos...

Fluksi i pushuesve nxit turizmin detar/ Sigurimi i Përgjegjësisë për mjetet lundruese, çka ju nevojitet për një lundrim të qetë

Sociale

Fluksi i pushuesve nxit turizmin detar/ Sigurimi i Përgjegjësisë për mjetet lundruese, çka ju nevojitet për një lundrim të qetë

Vrulli i turizmit gjatë viteve të fundit në Shqipëri ka nxitur zhvillimin e aktiviteteve të turizmit detar për qëllime çlodhëse dhe argëtuese.  Sipas Ministrisë së Turizmit dhe Mjedisit deri më tani...

Onelda Zefi: Lali Eri vazhdon te tallet me Kombinatin te Cilin do ta bente "Kombiart".

Politikë

Onelda Zefi: Lali Eri vazhdon te tallet me Kombinatin te Cilin do ta bente "Kombiart".

Nga Onelda Zefi: Vendoset veto ne lulishten e vetme qe ka ngelur ne zonen e Parafabrikateve tek Rr:Llambi Bonata ne Kombinat. Shikoni sesi Lali Eri vazhdon te tallet me Kombinatin te Cilin...