Inagurohet ne Has busti i Pjeter Bogdanit

E Enjte, 28 Prill 2022 19:26

 

Sot ne Has te Kuksit u zhvillua nje ceremoni per vendosjen ne kete vend te bustit te Imzot Pjeter Bogdanit, nje figure e ndritur e letersise se vjeter shqiptare i cili konsiderohet si kultivues dhe ndricues i ndergjegjes shqiptare dhe pararendes i rilindjes kombetare.

Kjo ceremoni dhe ky simpozjum me peshe dhe vlere kombetare kishte pjesemarres figura te ndritura si akademiku Sabri Hamiti ,Prof.Dr Aurel Plasari.

Busti u realizua nga dekani Artan Peqini i katedres se piktures dhe arteve te bukura dhe ishte sponsorizuar nga filantropi dhe biznesmeni Kadri Morina i cili dhe vete rrenjet e origjines i ka nga Kuksi.

Ky eveniment i sotem, por figura e Pjeter Bogdanit me shume se kurre kishin peshen dhe rendesine e drites te ndergjegjes kombetare ne nje kohe ku Shqiperia dhe kombi shqiptar ka me shume nevoje se kurre

Login to post comments

Lajmet e fundit

Vesh fanellën me mbishkrimin ‘Jashari’/ Granit Xhaka nderon familjen heroike të Kosovës

Sport

Vesh fanellën me mbishkrimin ‘Jashari’/ Granit Xhaka nderon familjen heroike të Kosovës

  Granit Xhaka ishte protagonist absolut në ndeshjen Serbi-Zvicër që përfundoi me shifrat 2:3 dhe çoi helvetët në fazën tjetër të Botërorit. Pasi u bë lider në fushën e lojës, shqiptari i...

Berisha: Kushtetuta na autorizon që të protestojmë në bulevard! Pikë!

Politikë

Berisha: Kushtetuta na autorizon që të protestojmë në bulevard! Pikë!

  “Ne do zbatojmë Kushtetutën. Ne zbatojmë me përpikmëri Kushtetutën” theksoi sot Sali Berisha, kryetari i PD-së, lidhur me protestën e opozitës më 6 dhjetor, gjatë një konference për shtyp. "Ne do...

‘Shpifje të ulëta’. Berisha: Do publikoj skandalin e ambasadorit britanik

Politikë

‘Shpifje të ulëta’. Berisha: Do publikoj skandalin e ambasadorit britanik

  Kryetari demokrat, Sali Berisha, reagoi sërish me ashpërsi ndaj ambasadorit britanik në Tiranë, Alastair King-Smith. Ai tha se ambasadori ka shpifur në mënyrë të ulët. “Është përdorur korrupsioni për të luftuar...