Kosova e ka problem gjetjën e vaksinës që na liron nga koronavirusët e politikës?!

Hënë, 13 Prill 2020 13:52

Nga Skënder MULLIQI

Diçka tashmë është e sigurt.Ngjarjët politike në vend, pas pandemisë padyshim së janë për çdo kritikë.Botën e goditi papritur Koronavirusi, por qe krejtë orjentimin e kan si të dalin sa më faqebardhë nga një situatë e tillë. Kurse klasa jonë politike, gjithë energjinë e tyre negative ,së energji pozitive su ka mbetur , po e orjentojnë për pushtet!Këta tashmë kanë ranë në provim më ka krejt.

E treguan vetën së nuk ju intereson asgjë, veq pushtetit! Ata njerëz që në gjendje epidemie reëzojnë qeverinë madje duke i rrezikuar edhe deputetet e partive të tyre, qka më thënë lexues të ndëruar?!Nuk besojë së ka gjë më turpëruese së kjo.Kanë rënë nga pushteti më votën e sovranit, e çka dreqin po kërkojnë tash?!Paten pushtet edhe ate apsolut që 20 vite. Bënë çka dështën ! Ai që merrë sado pa vesh në politikë, e dinë së të gjitha veprimet e tyre , nuk janë as për heqje të taksës, nuk janë as për antiamërikanizëm …!

Të gjitha këto po i përdorin si justifikime, për ta kthyer pushtetin e humbur, për ta kthyer forcën politike, për ti ruajtur biznesët qe i kane…

Këtij kori ju bashkangjitën edhe disa nga krerët e LDK-së, që i kanë dallaveret e përbëshkëta së edhe bashkë kan bashkëqeverisur Kosovën.Pengesë në këtë rrugëtim të turpit, ju është bërë, Albin Kurti, I cili filloi si kryeminster më politka reformatore e zhvillmore, që hapin përspektiva të reja për shtetin dhe të rinjët tanë.Bota do të mund pandeminë pa vonuar, së do të gjendet vaksina.

Por, Kosova jonë e vogël e ka problem më të madh si të lirohet , apo si të gjën vaksinë kunder kësaj klase politike,që do të ishte edhe mbrojtja e shtetit të dytë shqiptarë në Ballkan.Duke filluar nga presidenti po e mbajnë shtetin në “vakum”.Po dojnë më na disciplinuar edhe më shumë ! Kan krijuar fusha të minueme politike.

Nese mjekët janë në detyrën më të lartë, dhe shu

më të rëndë , këta njerëz të jetës politike, janë për çdo kritikë , duke përjashtuar natyrishtë punën e madhe dhe të mirë , që po e bën Qeveria në dorëheqje në menaxhimin situatës nga epidemia. Nese mjekët dhe të gjitha strukturat relevante , nuk po kanë kohë as të marrin frymë, politikanët nuk po kan kohë të “pushojnë’ pak, madje kan filluar të bëjnë edhe fushata elektorale… ?!

Login to post comments

Lajmet e fundit

Indrit Hoxha:Nga Vora gati per 11 shkurt ora 12:00 ne shesh!

Politikë

Indrit Hoxha:Nga Vora gati per 11 shkurt ora 12:00 ne shesh!

Kandidati i dale nga primaret qe do te perfaqesoje PD per Bashkine e Vores Indrit Hoxha ka dale me nje thirrje ne rrjetet sociale ku fton qytetaret e Vores dhe te...

Berisha: Çfarë kërkesash bëri McGonigal për SPAK-un e partisë?

Politikë

Berisha: Çfarë kërkesash bëri McGonigal për SPAK-un e partisë?

Kryetari demokrat, Sali Berisha, deklaroi dje se agjenti i diskredituar i FBI, Charles McGonigal ka zhvilluar takime edhe në SPAK. “Këtu McGonigal është përdorur nga Edi Rama për qëllime nga më...

Zbërthehet pastruesja: Alda më kërkoi t'i ruaja paratë që vinin me çanta, vjedhjen e inskenova

Politikë

Zbërthehet pastruesja: Alda më kërkoi t'i ruaja paratë që vinin me çanta, vjedhjen e inskenova

Zbërthehet pastruesja Rozeta Dobi, pastruesja e arrestuar për vjedhjen e parave në shtëpinë e ish-zyrtares Alda Klosi. Gazetarja Klodiana Lala ka siguruar për “BalkanWeb” dëshminë e plotë të pastrueses, e...