Fermerët e fshatit Kutalli drejt falimentit: Na ka marrë lumi, asnjë ndihmë nga shteti

Tuesday, 01 October 2019 13:10

Mallrat e importit, tregu i shitjes, apo dhe mungesa e subvencioneve nga shteti ka bërë që prodhimet bujqësore të fermerëve në fshatin Kutalli në Urë-Vajgurore të mbeten stok.

Fermerët e Kutallisë, me rreth 700 ha sera të mbjella në çdo stinë, janë detyruar që këtë vit rreth 30% të prodhimit ta hedhin. “Është shumë krizë këtë vit në krahasim me vitet e tjera, rreth 30% e prodhimit është hedhur pasi konsumi i brendshëm nuk mund ta konsumojë dot gjithë këtë prodhim, ndërkohë kërkesa për eksport është shumë e pakët pasi jashtë vendit ka akoma prodhim”, shprehen fermerët.

Fermerët deklarojnë se po shkojnë drejt falimentimit sepse shteti jo vetëm që nuk ndërpret prodhimet nga jashtë për të qarkulluar prodhimi vendas por as nuk i ndihmon për TVSH-në, naftën pa akcizë dhe plehrat kimike. “Ne na ka marrë lumi si fermer. Fermerit nuk i del as për naftën e gjithë vlera e prodhimit. Si prodhues jemi të fundit në Rajon dhe s’kemi pasur asnjë ndihmë nga shteti “, tha një prej fermerëve.

Login to post comments

Lajmet e fundit

“Markat, ndikimi kryesisht nga Perëndimi”

Media

“Markat, ndikimi kryesisht nga Perëndimi”

Flet Era Xhabafti, zv.menaxhere e përgjithshme e kompanisë “Mini Invest Albania”   Ndonëse pandemia ka ndikuar në kërkesën për më shumë komoditet, kërkesat janë që edhe rehatia të jetë me marka. Kështu shprehet...

Çfarë do bëhet me dosjen ‘Xibraka’!

Politikë

Çfarë do bëhet me dosjen ‘Xibraka’!

Nga Flamur Vezaj: Dosja ‘XIBRAKA’ nuk ka vetëm emrin e Olsi Ramës! Aty ka edhe plot te tjerë, te njohur e te panjohur, biznesmen, ndërtues, kriminel e krerë bandash qe veprojnë akoma...

Dosja ‘5D’/ Zef Preçi: Skemë e ngjashme me inceneratorët, djajtë kanë dalë nga shishja

Politikë

Dosja ‘5D’/ Zef Preçi: Skemë e ngjashme me inceneratorët, djajtë kanë dalë nga shishja

Eksperti i ekonomisë, Zef Preçi, e konsideroi si një skemë të ngjashme me atë të inceneratorëve, atë të krijuar nga drejtorët e Erion Veliajt me kompaninë ‘5D’. Për emisionin “Task Force”...