Kriza në Rohingya, fotot që habitën botën

E mërkurë, 18 Prill 2018 18:38

Reuters ka fituar çmimin ‘’ Pulitzer” për mënyrën sesi e ka paraqitur krizën në Rohingya.

Këto janë fotot që kanë manhitur botën.

(Warning: graphic content) An exhausted Rohingya refugee woman touches the shore after crossing the Bangladesh-Myanmar border by boat through the Bay of Bengal, in Shah Porir Dwip, Bangladesh September 11, 2017. REUTERS/Danish Siddiqui

The remains of a burned Rohingya village is seen in this aerial photograph near Maungdaw, north of Rakhine State, Myanmar September 27, 2017. REUTERS/Soe Zeya Tun

Rohingya refugees cross the Naf River with an improvised raft to reach to Bangladesh in Teknaf, Bangladesh, November 12, 2017. REUTERS/Mohammad Ponir Hossain

Rohingya refugees are reflected in rain water along an embankment next to paddy fields after fleeing from Myanmar into Palang Khali, near Cox's Bazar, Bangladesh November 2, 2017. REUTERS/Hannah McKay

A security officer attempts to control Rohingya refugees waiting to receive aid in Cox's Bazar, Bangladesh, September 21, 2017. REUTERS/Cathal McNaughton

Rohingya refugees scramble for aid at a camp in Cox's Bazar, Bangladesh September 24, 2017. REUTERS/Cathal McNaughton

 

Rohingya siblings fleeing violence hold one another as they cross the Naf River along the Bangladesh-Myanmar border in Palong Khali, near Cox�s Bazar, Bangladesh November 1, 2017. REUTERS/Adnan Abidi

 

An exhausted Rohingya refugee fleeing violence in Myanmar cries for help from others crossing into Palang Khali, near Cox's Bazar, Bangladesh November 2, 2017. REUTERS/Hannah McKay

Mohammed Shoaib, 7, who was shot in his chest before crossing the border from Myanmar in August, is held by his father outside a medical centre near Cox's Bazar, Bangladesh November 5, 2017. REUTERS/Adnan Abidi

Hamida, a Rohingya refugee woman, weeps as she holds her 40-day-old son after he died as their boat capsized before arriving on shore in Shah Porir Dwip, Teknaf, Bangladesh, September 14, 2017. REUTERS/Mohammad Ponir Hossain

Login to post comments

Lajmet e fundit

Tentoi të hidhej në lumin Buna me 4 fëmijët e mitur, Policia ndalon 27-vjeçaren

Kronikë

Tentoi të hidhej në lumin Buna me 4 fëmijët e mitur, Policia ndalon 27-vjeçaren

  Ndërhyrja e Policisë në  Shkodër parandaloi një ngjarje të rëndë. Tentoi të hidhej në lumin Buna, bashkë me 4 fëmijët e saj të mitur, falë ndërhyrjes së shpejtë nga patrulla e...

U martuan pak kohë më parë/ Gjykata e Lartë rrëzon kërkesën e çiftit të lesbikeve që kërkuan regjistrimin e dy fëmijëve me të drejta mëmësie të barabartë

Politikë

U martuan pak kohë më parë/ Gjykata e Lartë rrëzon kërkesën e çiftit të lesbikeve që kërkuan regjistrimin e dy fëmijëve me të drejta mëmësie të barabartë

    Gjykata e Lartë ka rrëzuar kërkesën e Edlira Mara dhe Alba Ahmetaj, çifti i lesbikeve që u martua pak kohë më parë në Bashkinë e Tiranës.   Ato kërkuan që t’i regjistronin...

Dha informacion të qeverisë amerikane, ish-punonjësja e CIA akuzohet se ka punuar si agjente e Koresë së Jugut

Globi

Dha informacion të qeverisë amerikane, ish-punonjësja e CIA akuzohet se ka punuar si agjente e Koresë së Jugut

    Një specialiste e politikës së jashtme, e cila dikur punonte për CIA-n dhe Këshillin e Sigurisë Kombëtare të Shtëpisë së Bardhë, përballet me akuza se ka punuar si agjente e...