Denoncimi: Banorët e Shkallnurit pa rrugë dhe pa ujë

E Enjte, 19 Prill 2018 19:31

Kamera e emisionit BOOM ka shkuar në lagjen "Muharremaj" të Shkallnurit në Njësinë Administrative Rashbull. Banorët ankohen se prej  4 muajsh rruga ka rrëshqitur dhe ky fenomen ndodh çdo ditë pak nga pak.

Janë 25 familje që banojnë në këtë lagje, por edhe 100 të tjera që kanë tokat në këtë zonë dhe kjo është një rrugë lidhëse dhe nëse nuk merren masa pasojat mund të jenë edhe fatale.

Banorët thonë se shkak i rreshqitjeve është lagështira, por edhe plasjet që kanë ndodhur në kohën e komunizmit.

Gazetarja e BOOM kontaktoi disa herë me administratorin e kësaj njësie Asllam Sula, i cili tha se gjërat janë vënë në vijë dhe rruga do të marrë zgjidhje.

Por problemet e banorëve të kësaj lagjeje nuk kanë të mbaruar. Përveç rrugëve ata prej 25 vitesh nuk kanë as ujë të pijshëm. Ujin e mbushin me krahë në një çezmë e cila ndodhet larg shtëpive të tyre.

Gratë e kësaj lagjeje tregojnë vuajtjet e tyre me punët e shtëpisë që duhet të furnizojnë shtëpine me ujë si në dimër edhe në verë. Një zgjidhje është menduar edhe mbushja e depozitave me ujë shiu.  Ata kërkojnë uje në banesat e tyre dhe janë të gatshëm të paguajnë.

BOOM kontaktoi me Kryeinxhinierin e  Ujesjelles Kanlizimeve Durres  Gerald Dautaj i cili na shpjegon se çfarë do të bëhet me ketë lagje dhe me furnizimin me ujë.

" Është projekti i Maskurisë dhe është me buxhet shteti, është në linjë e gjatë dhe përfshin gjithe zonën. Është në program për këtë vit dhe presim që të na miratohet fondi nga shteti. Është vënë në vijë diçka, projekti është bërë  me shërbim konsulence dhe është bërë tender", tha Gerald Dautaj.

Login to post comments

Lajmet e fundit

Tentoi të hidhej në lumin Buna me 4 fëmijët e mitur, Policia ndalon 27-vjeçaren

Kronikë

Tentoi të hidhej në lumin Buna me 4 fëmijët e mitur, Policia ndalon 27-vjeçaren

  Ndërhyrja e Policisë në  Shkodër parandaloi një ngjarje të rëndë. Tentoi të hidhej në lumin Buna, bashkë me 4 fëmijët e saj të mitur, falë ndërhyrjes së shpejtë nga patrulla e...

U martuan pak kohë më parë/ Gjykata e Lartë rrëzon kërkesën e çiftit të lesbikeve që kërkuan regjistrimin e dy fëmijëve me të drejta mëmësie të barabartë

Politikë

U martuan pak kohë më parë/ Gjykata e Lartë rrëzon kërkesën e çiftit të lesbikeve që kërkuan regjistrimin e dy fëmijëve me të drejta mëmësie të barabartë

    Gjykata e Lartë ka rrëzuar kërkesën e Edlira Mara dhe Alba Ahmetaj, çifti i lesbikeve që u martua pak kohë më parë në Bashkinë e Tiranës.   Ato kërkuan që t’i regjistronin...

Dha informacion të qeverisë amerikane, ish-punonjësja e CIA akuzohet se ka punuar si agjente e Koresë së Jugut

Globi

Dha informacion të qeverisë amerikane, ish-punonjësja e CIA akuzohet se ka punuar si agjente e Koresë së Jugut

    Një specialiste e politikës së jashtme, e cila dikur punonte për CIA-n dhe Këshillin e Sigurisë Kombëtare të Shtëpisë së Bardhë, përballet me akuza se ka punuar si agjente e...