E fejuara e Mykerem Janinës

E mërkurë, 30 June 2021 18:53

Ky është dokumenti me të cilin princesha Hamyde u pajis nga Drejtoria e Mbrojtjes së Popullit për të dalë nga Shqipëria. Xhelal Riza Bushati ishte martuar me bijën e sulltan Abdylhamitit, Naimenë. Xhelali vdiq në Nisë të Francës në vitin 1938. Naimeja erdhi në Shqipëri për t’u interesuar për pronat e bashkëshortit. Hamydeja erdhi nga Franca në shkurt 1943. Ajo u largua në tetor 1945, pak javë pasi gjyshja e saj kishte vdekur. Gjatë kësaj kohe ajo u fejua me Mykerem Janinën.

Jusuf Vrioni e kujton kështu princeshën: “Në 1944 pata një takim të pazakontë në tiranë me stërmbesën e Abdyl Hamitir, një nga sulltanët e fundit të famshëm për rreptësinë morale dhe për despotizmin e tij. Kjo vajzë, me një fytyrë shumë të bukur orientale, kishte ardhur në Shqipëri për të marrë pasuritë e saj që buronin nga një pasha i familjes Bushati, bashkëshort i gjyshes së saj. E rritur qysh e vogël në Francë, ku jetonte në Nisë, ajo nuk fliste shqip, por shprehej në mënyrë të përsosur frëngjisht. Ajo ishte piktore”.

Login to post comments

Lajmet e fundit

Toni Kroos njofton fundin e karrierës/ BILD: Po largohet lideri i kombëtares...

Sport

Toni Kroos njofton fundin e karrierës/ BILD: Po largohet lideri i kombëtares...

Nga Christian Falk, BILD   Ai ka qenë prej vitesh një nga yjet tanë më të mëdhenj aktivë të futbollit në mbarë botën. Por jo për shumë kohë...  Lideri i kombëtares Toni Kroos...

Fluksi i pushuesve nxit turizmin detar/ Sigurimi i Përgjegjësisë për mjetet lundruese, çka ju nevojitet për një lundrim të qetë

Sociale

Fluksi i pushuesve nxit turizmin detar/ Sigurimi i Përgjegjësisë për mjetet lundruese, çka ju nevojitet për një lundrim të qetë

Vrulli i turizmit gjatë viteve të fundit në Shqipëri ka nxitur zhvillimin e aktiviteteve të turizmit detar për qëllime çlodhëse dhe argëtuese.  Sipas Ministrisë së Turizmit dhe Mjedisit deri më tani...

Onelda Zefi: Lali Eri vazhdon te tallet me Kombinatin te Cilin do ta bente "Kombiart".

Politikë

Onelda Zefi: Lali Eri vazhdon te tallet me Kombinatin te Cilin do ta bente "Kombiart".

Nga Onelda Zefi: Vendoset veto ne lulishten e vetme qe ka ngelur ne zonen e Parafabrikateve tek Rr:Llambi Bonata ne Kombinat. Shikoni sesi Lali Eri vazhdon te tallet me Kombinatin te Cilin...