“Puthëbuzja e shokut partizan”

E Enjte, 01 July 2021 18:30
 
“Gjatë dy muajve që batalioni tuaj (“Halim Xhelo”) ka qëndruar së bashku me batalionin “Asim Zeneli”, duke formuar kështu Grupin e Parë, i të cilit kam qenë komisar, ka lënë te unë përshtypjet dhe kujtimet më të mira...Sot, gjithnjë që lufta jonë të shkojë mbarë dhe qëllimi ynë të plotësohet, duhet të ndahemi. Por ajo që më dëshpëron është se po largohemi me njëri-tjetrin pa u takuar, përshëndetur dhe pa shkëmbyer një puthëbuzje shoku edhe një përshëndetje partizani”.
(Pjesë nga letra që komisari Shefqet Peçi u dërgonte shokëve të batalionit “Halim Xhelo” më 10.12.1943, me rastin e largimit).
Login to post comments

Lajmet e fundit

Onelda Zefi: Lali Eri vazhdon te tallet me Kombinatin te Cilin do ta bente "Kombiart".

Politikë

Onelda Zefi: Lali Eri vazhdon te tallet me Kombinatin te Cilin do ta bente "Kombiart".

Nga Onelda Zefi: Vendoset veto ne lulishten e vetme qe ka ngelur ne zonen e Parafabrikateve tek Rr:Llambi Bonata ne Kombinat. Shikoni sesi Lali Eri vazhdon te tallet me Kombinatin te Cilin...

Tritan Shehu: Konferenca Anestezi-Reanimacionit, paraqitje arritjesh e perspektivash profesionale e shkencore.

Politikë

Tritan Shehu: Konferenca Anestezi-Reanimacionit, paraqitje arritjesh e perspektivash profesionale e shkencore.

Nga Tritan Shehu: Konferenca Anestezi-Reanimacionit, paraqitje arritjesh e perspektivash profesionale e shkencore.Prej dy ditesh ne Hotel “Tirana” po zhvillon punimet, e ndare ne dy auditore, Konferenca e Pare Nderkombetare, njekohesisht dhe...

'Drejt Gjermanisë', UEFA publikon disa nga fotot më ikonike të Shqipërisë

Sport

'Drejt Gjermanisë', UEFA publikon disa nga fotot më ikonike të Shqipërisë

Shqipëria u kualifikua për herë të dytë në historinë e saj, në një kampionat Europian.   Kuqezinjtë i mbyllën kualifikueset në vendin e parë, duke lënë pas kombëtare të forta si Çekia...