Itali, fituesja e zgjedhjeve Giorgia Meloni: Ne nuk do ta tradhtojmë besimin tuaj!

Hënë, 26 September 2022 09:31
 
 Të hënën në mëngjes, kryetarja e partisë "Vëllezërit e Italisë" - e cila duket se ka fituar zgjedhjet dhe ka mundësinë të bëhet kryeministrja e vendit - shkroi në Twitter: "Ne nuk do ta tradhtojmë besimin tuaj. Ne jemi gati të ngremë përsëri Italinë. Faleminderit!"

Kësisoj, udhëheqësja e ekstremit të djathtë, Giorgia Meloni ka shpallur fitoren në zgjedhjet parlamentare në Itali dhe është në rrugën e duhur për t’u bërë kryeministrja e parë femër në vend.

 
 Në postimin në rrjetet sociale, Meloni është shprehur se me këtë fitore të së djathtës, në Itali është shkruar historia. Ajo ia ka dedikuar fitoren militantëve të partisë dhe atyre të cilët e kanë mbështetur në rrugëtimin e saj.
 
Meloni, më herët, iu tha gazetarëve: "Nëse ne jemi thirrur për të qeverisur këtë komb, do ta bëjmë këtë për të gjithë italianët, me synimin për të bashkuar popullin. Kjo është koha për të qenë të përgjegjëshëm."

Koalicioni i qendrës së djathtë ka marrë deri më tani 44% të votave, teksa partia e Melonit, Vëllezërit e Italisë ka 26% të votave, shkruan La Repubblica. Nga ana tjetër, koalicioni i majtë është votuar në masën 27%.

Modifikuar më Hënë, 26 September 2022 09:46
Login to post comments

Lajmet e fundit

Vesh fanellën me mbishkrimin ‘Jashari’/ Granit Xhaka nderon familjen heroike të Kosovës

Sport

Vesh fanellën me mbishkrimin ‘Jashari’/ Granit Xhaka nderon familjen heroike të Kosovës

  Granit Xhaka ishte protagonist absolut në ndeshjen Serbi-Zvicër që përfundoi me shifrat 2:3 dhe çoi helvetët në fazën tjetër të Botërorit. Pasi u bë lider në fushën e lojës, shqiptari i...

Berisha: Kushtetuta na autorizon që të protestojmë në bulevard! Pikë!

Politikë

Berisha: Kushtetuta na autorizon që të protestojmë në bulevard! Pikë!

  “Ne do zbatojmë Kushtetutën. Ne zbatojmë me përpikmëri Kushtetutën” theksoi sot Sali Berisha, kryetari i PD-së, lidhur me protestën e opozitës më 6 dhjetor, gjatë një konference për shtyp. "Ne do...

‘Shpifje të ulëta’. Berisha: Do publikoj skandalin e ambasadorit britanik

Politikë

‘Shpifje të ulëta’. Berisha: Do publikoj skandalin e ambasadorit britanik

  Kryetari demokrat, Sali Berisha, reagoi sërish me ashpërsi ndaj ambasadorit britanik në Tiranë, Alastair King-Smith. Ai tha se ambasadori ka shpifur në mënyrë të ulët. “Është përdorur korrupsioni për të luftuar...