Austronautja e pare e Arabise Saudite, frymezim i Princit reformator

Hënë, 26 September 2022 20:00

Arabia Saudite planifikon të dërgojë astronautin e saj të parë femër në Stacionin Ndërkombëtar Hapësinor në bordin e një anijeje SpaceX, Axiom, kompania që bëri marrëveshjen, konfirmoi për Insider.

 

Blerja është pjesë e një plani më të madh për të dërguar dy astronautë sauditë në Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës (ISS), konfirmuan tre burime anonime.

Burimet shtuan se marrëveshja me Axiom Space me bazë në Houston, një kompani private, u nënshkrua në fillim të këtij viti.

 

“Hapësira i përket të gjithë njerëzimit, që është një nga arsyet që Axiom Space është e kënaqur të mirëpresë partneritetin tonë të ri me Komisionin Saudit të Hapësirës për të trajnuar dhe fluturuar astronautët sauditë, duke përfshirë astronautin e parë femër saudite,” Michael Suffredini, CEO i Axiom Space. tha në Kongresin Ndërkombëtar Astronautik (IAC) në Paris.

Sigurisht qe kjo iniciative e rendesishme e Arabise Saudite,per te derguar austronauten e pare femer ne hapsire nuk eshte nje vendim qe vjen rastesisht. Ai eshte tregues i rendesishem i zhvillimit te madh te vendit,por eshte dhe rrjedhoje e nje sere reformash me peshe ne aspektin shoqeror te Princit Mohammed Bim Salman,te cilat i kane dhene nje frymemarrje raporteve sociale ne vend.
Pervec lejimit te marrjes se patentes per te drejtuar makinen nga femrat,ai gjithashtu ka ndermarr hapa te rendesishem ligjor per sa i perket raporteve sociale ne Arabine Saudite.
Me poshte po rendisim reformat me te rendesishme ligjore

Ja disa nga REFORMAT LIGJORE / SHOQERORE

SHTATOR. 26, 2017
Një dekret mbretëror heq ndalimin per dekada të tëra për drejtimin e makinave nga grate, duke filluar nga 24 qershori 2018.

 

OCT 24, 2017
Princi i Kurorës Mohammed bin Salman premton të kthejë vendin në Islamin e moderuar në iniciativën inauguruese të Ardhmërisë së Investimeve.

 

11 MARS 2018
Ministria e Drejtësisë lëshon një qarkore në gjykata që lejon gratë e divorcuara të mbajnë menjëherë kujdestarinë e fëmijëve të tyre.

 

29 MAJ 2018
Këshilli i Ministrave miraton një ligj që e bën ngacmimin seksual një krim.

 

29 KORRIK 2019
Një dekret mbretëror u jep fund kufizimeve për gratë që udhëtojnë. Gratë e moshës 21 vjeç e lart lejohen të udhëtojnë të pavarur që nga 20 gusht 2019.

 

SHTATOR. 27, 2019
E-vizat turistike ofrohen për herë të parë. Vizitorët nga 49 vende mund të përdorin vizat e reja. Kodi i detyrueshëm konservator i veshjes së Mbretërisë për vizitorët është gjithashtu i relaksuar.

 

25 PRILL, 2020
Gjykata e Lartë heq fshikullimin.

 

28 PRILL, 2020
Gjykata e Lartë heq dënimin me vdekje për të miturit

Login to post comments

Lajmet e fundit

Vesh fanellën me mbishkrimin ‘Jashari’/ Granit Xhaka nderon familjen heroike të Kosovës

Sport

Vesh fanellën me mbishkrimin ‘Jashari’/ Granit Xhaka nderon familjen heroike të Kosovës

  Granit Xhaka ishte protagonist absolut në ndeshjen Serbi-Zvicër që përfundoi me shifrat 2:3 dhe çoi helvetët në fazën tjetër të Botërorit. Pasi u bë lider në fushën e lojës, shqiptari i...

Berisha: Kushtetuta na autorizon që të protestojmë në bulevard! Pikë!

Politikë

Berisha: Kushtetuta na autorizon që të protestojmë në bulevard! Pikë!

  “Ne do zbatojmë Kushtetutën. Ne zbatojmë me përpikmëri Kushtetutën” theksoi sot Sali Berisha, kryetari i PD-së, lidhur me protestën e opozitës më 6 dhjetor, gjatë një konference për shtyp. "Ne do...

‘Shpifje të ulëta’. Berisha: Do publikoj skandalin e ambasadorit britanik

Politikë

‘Shpifje të ulëta’. Berisha: Do publikoj skandalin e ambasadorit britanik

  Kryetari demokrat, Sali Berisha, reagoi sërish me ashpërsi ndaj ambasadorit britanik në Tiranë, Alastair King-Smith. Ai tha se ambasadori ka shpifur në mënyrë të ulët. “Është përdorur korrupsioni për të luftuar...