Serbia në kaos, pas bashkisë së Beogradit, protestuesit tentojnë të futen brenda Kuvendit

Diel, 24 December 2023 22:54

Një protesta e opozitës së bashkuar rreth koalicionit “Serbia kundër dhunës” është duke u zhvilluar para ndërtesës së Komisionit të Zgjedhjeve në Beograd.

Opozita është duke tentuar që të futet në ndërtesën e Kuvendit, pasi pak më herët tentuan të futen në ambientet e bashkisë së Beogradit. 

 

Të shtunën gjithashtu është mbajtur tubimi i gjashtë protestues për shkak të vjedhjes së votave në zgjedhje.

Studentët protestues i kërkuan presidentit të Serbisë, Aleksandër Vuçiç që të plotësojë kërkesat e tyre deri të dielën në mbrëmje dhe thanë se në të kundërtën do të bllokojnë të hënën të gjithë Beogradin. Ata kërkuan nga Ministria e Administratës Shtetërore dhe Vetëqeverisjes Lokale që të kontrollojë listën zgjedhore, ndërsa për përgjigje dhanë afat deri të hënën – në të kundërtën shpallin bllokadë të kryeqytetit.

 
 

Opozita dhe studentët kanë disa ditë që po protestojnë, ndërsa nënkryetarja e PSSH-së, Marinika Tepiç, ka shtatë ditë me radhë në grevë urie. Asaj në grevë iu bashkuan edhe gjashtë ish-deputetë të tjerë dhe përfaqësues të koalicionit Serbi kundër dhunës.

Login to post comments

Lajmet e fundit

Mbrëmje e madhe në Champions/ Bayern-Arsenal dhe City-Real, gjithçka e hapur për në gjysmëfinale

Sport

Mbrëmje e madhe në Champions/ Bayern-Arsenal dhe City-Real, gjithçka e hapur për në gjysmëfinale

Sonte në mbrëmje do të mësohen dy “biletat” e tjera gjysmëfinale të Champions-it.   Në orën 21:00 do të luhen Manchester City-Real Madrid dhe Bayern Munchen-Arsenal. Manchester City duket disi më favorit pas...

Nderimi i Patti Smith-it për Dua Lipën

Show-biz

Nderimi i Patti Smith-it për Dua Lipën

Tre vjet pas pasi filloi të publikohet lista me 100 pionierët revolucionar të revistës TIME në fusha të ndryshme të jetës, Dua Lipa zbukuron kopertinën e saj të re si një nga njerëzit më...

“Markat, ndikimi kryesisht nga Perëndimi”

Media

“Markat, ndikimi kryesisht nga Perëndimi”

Flet Era Xhabafti, zv.menaxhere e përgjithshme e kompanisë “Mini Invest Albania”   Ndonëse pandemia ka ndikuar në kërkesën për më shumë komoditet, kërkesat janë që edhe rehatia të jetë me marka. Kështu shprehet...