Shuhet legjenda e politikës gjermane, ndërron jetë Wolfgang Schaeuble

E mërkurë, 27 December 2023 12:50

Nga Tanja May, BILD

Ai ishte një nga më të mëdhenjtë e politikës gjermane! 

 

Wolfgang Schaeuble ka ndërruar jetë. Legjenda e CDU ndërroi jetë të martën në mbrëmje në moshën 81-vjeçare.

BILD mësoi nga njerëz pranë familjes se ai vdiq paqësisht në gjmë.

 
 

Politikani i CDU, që ishte pjesë e Bundestagut prej më shumë se 50 vitesh, lë pas gruan Ingeborg, katër fëmijë dhe katër nipa.

Schaeuble i ka dhënë formës politikës gjermane si asnjë politikan tjetër.

Në vitin 1972, ai u fut në Bundestag për herë të parë për CDU. Suksesin e tij të madh ai e pati në vitet 1990. Si Ministër i Brendshëm i qeverisë së Helmut Kohl, ai negocio traktatin e bashkimit me Gjermaninë Lindore.

Ribashkimi i Gjermanisë mban firmën e tij.

Por ai vuajti një goditje shumë të rëndë më 18 tetor të vitit 1990. Një person i sëmurë mendor e qëlloi politikanin e CDU gjatë një mitingu elektoral. Prej atëherë, ai ka qenë i paralizuar dhe përdorte karrige me rrota.

Por politikani i CDU nuk u zmbraps dhe arriti të bëhej numri dy i shtetit gjerman. Schaeuble u zgjodh President i Bundestagut nga viti 2017 deri në vitin 2021.

Së fundmi, gjërat ishin qetësuar për politikanin. Ai ishte tërhequr dhe pasi gruaja e tij u sëmur rëndë gjatë kësaj vere, ai kërkonte të kalonte më shumë kohë me familjen.

Login to post comments

Lajmet e fundit

Mbrëmje e madhe në Champions/ Bayern-Arsenal dhe City-Real, gjithçka e hapur për në gjysmëfinale

Sport

Mbrëmje e madhe në Champions/ Bayern-Arsenal dhe City-Real, gjithçka e hapur për në gjysmëfinale

Sonte në mbrëmje do të mësohen dy “biletat” e tjera gjysmëfinale të Champions-it.   Në orën 21:00 do të luhen Manchester City-Real Madrid dhe Bayern Munchen-Arsenal. Manchester City duket disi më favorit pas...

Nderimi i Patti Smith-it për Dua Lipën

Show-biz

Nderimi i Patti Smith-it për Dua Lipën

Tre vjet pas pasi filloi të publikohet lista me 100 pionierët revolucionar të revistës TIME në fusha të ndryshme të jetës, Dua Lipa zbukuron kopertinën e saj të re si një nga njerëzit më...

“Markat, ndikimi kryesisht nga Perëndimi”

Media

“Markat, ndikimi kryesisht nga Perëndimi”

Flet Era Xhabafti, zv.menaxhere e përgjithshme e kompanisë “Mini Invest Albania”   Ndonëse pandemia ka ndikuar në kërkesën për më shumë komoditet, kërkesat janë që edhe rehatia të jetë me marka. Kështu shprehet...