PPE e barazoi me Lukashenkon/Si e rrënoi Rama emrin e OSBE-së

E mërkurë, 30 September 2020 09:49

 

Opozita bjelloruse deklaroi se nuk ka ndërmend të pranojë negocimin e Edi Ramës si kreu i OSBE për zgjidhjen e krizës në vendin e tyre.

Kjo deklaratë vjen pasi edhe vetë presidenti Aleksandër Lukashenko nuk e pranoi ndërmjetësimin e Ramës.
Kjo shënon një pikë tjetër të ulët në rolin e OSBE-së në pikat e nxehta të kontinentit.
Ndërkohë organizata është zhytur në një krizë drejtimi, pasi Sekretari i Përgjithshëm dhe komisionerët e rëndësishëm janë pa mandat.

E gjitha kjo ka ndodhur gjatë drejtimit të Shqipërisë. Edi Rama e përdori këtë mundësi të artë për Shqipërinë vetëm për disa foto ose udhëtime jashtë vendit në kohën kur është izoluar nga bota perëndimore.

Megjithatë, para pak ditësh, formacioni më i rëndësishëm në Europë, Partia Popullore Europiane e barazoi Ramën me Lukashenkon.

Ata diskutuan tre çështjet e nxehta të momentit: Shqipërinë, Bjellorusinë dhe Nagorni Karabakun.

Për Shqipërinë ata theksuan se reforma zgjedhore duhet miratuar në mënyrë konsensuale për të mos dëmtuar integrimin evropian.

 

Login to post comments

Lajmet e fundit

“Markat, ndikimi kryesisht nga Perëndimi”

Media

“Markat, ndikimi kryesisht nga Perëndimi”

Flet Era Xhabafti, zv.menaxhere e përgjithshme e kompanisë “Mini Invest Albania”   Ndonëse pandemia ka ndikuar në kërkesën për më shumë komoditet, kërkesat janë që edhe rehatia të jetë me marka. Kështu shprehet...

Çfarë do bëhet me dosjen ‘Xibraka’!

Politikë

Çfarë do bëhet me dosjen ‘Xibraka’!

Nga Flamur Vezaj: Dosja ‘XIBRAKA’ nuk ka vetëm emrin e Olsi Ramës! Aty ka edhe plot te tjerë, te njohur e te panjohur, biznesmen, ndërtues, kriminel e krerë bandash qe veprojnë akoma...

Dosja ‘5D’/ Zef Preçi: Skemë e ngjashme me inceneratorët, djajtë kanë dalë nga shishja

Politikë

Dosja ‘5D’/ Zef Preçi: Skemë e ngjashme me inceneratorët, djajtë kanë dalë nga shishja

Eksperti i ekonomisë, Zef Preçi, e konsideroi si një skemë të ngjashme me atë të inceneratorëve, atë të krijuar nga drejtorët e Erion Veliajt me kompaninë ‘5D’. Për emisionin “Task Force”...