Berisha: Çfarë kërkesash bëri McGonigal për SPAK-un e partisë?

Saturday, 04 February 2023 11:17

“Këtu McGonigal është përdorur nga Edi Rama për qëllime nga më të ndryshmet. Duhet të saktësohet se çfarë arsye kanë pasur takimet e tij me SPAK-un e partisë, çfarë kërkesash ka shtruar McGonigal në SPAK-un e partisë ndaj kundërshtarëve të Edi Ramës? Çfarë presionesh u ka bërë prokurorëve të mos hetojnë qeverinë. Çfarë ka ndodhur në ato takime, kush e shoqëronte McGonigal në takim me prokurorin special? Vetëm një aspekt. Cilat janë lidhjet në shërbimin inteligjent të policisë dhe të këshilltarit të Edi Ramës,” tha Berisha 

 
 

“I njëjti person, ‘Personi A’ që ka qenë në zyrë, që e pranon vetë Rama, ka qenë në zyrë me McGonigal. Ky person ka dërguar të dhëna dy herë nga zyra e kryeministrit në Nju Jork për hetimin e Nick Muzin. Ky person ka dhënë dhe paratë, këtë e ka Nju Jork Times, këto i kanë të gjitha. Po tani nëse themi, i njëjti person, personi A, Agron Neza, mori të dhënat në zyrën e Ramës për Nick Muzin dhe i çoi në Nju Jork, i mori dhe njëherë tjetër, i dha dhe paratë, unë nuk di se çfarë mund të mohohet këtu. Vetëm Rama mund ta mohojë këtë

 

Natyrisht, është edhe Duçka, i cili ka transportuar, ka marrë përsipër bileta e shpenzime të dëshmitarit të nisur nga Shqipëria në Nju Jork për këtë aferë. Tani si mund të ndodhë kjo? Dy njerëzit më të afërt të Ramës. Ky Neza tek Rama ka shkuar më herët se të shkonte me McGonigal, ka shkuar për probleme të tjera dhe i di Rama këto. Problemi është se këta të dy janë.

Dorian Duçka, këshilltar privat. Nuk ekziston këshilltari privat në Shqipëri, ekziston në Britaninë e Madhe, është në organikë ai dhe ka rregullat e veta këshilltari privat, ka rregullat e veta nënpunësi civil. Ka sekretare private. Sekretarja private ka statusin e vet dhe rregullat e veta. Tani Edi Rama kur i intereson, zv/ministrin thotë e kisha këshilltar privat, me pasaportë diplomatike për të bërë transport të çfarë të dojë dhe me email qeveritar. Ky qenka këshilltari privat i Ramës,”tha Berisha.

Modifikuar më Saturday, 04 February 2023 21:54
Login to post comments

Lajmet e fundit

Këlliçi kafe me akademikun Apollon Baçe: Çfarë mund të shpëtojmë nga Tirana jonë e bukur më 14 maj

Politikë

Këlliçi kafe me akademikun Apollon Baçe: Çfarë mund të shpëtojmë nga Tirana jonë e bukur më 14 maj

Kandidati i Partisë Demokratike i dalë nga primaret për Bashkinë e Tiranës, Belind Këlliçi është takuar me akademikun e mirënjohur Apollon Baçe. ‘Çfarë mund të shpëtojmë nga Tirana jonë e bukur...

Mjekët e infermierët braktisin vendin, VOA: Shqipëria në vështirësi për fuqi punëtore të kualifikuar

Politikë

Mjekët e infermierët braktisin vendin, VOA: Shqipëria në vështirësi për fuqi punëtore të kualifikuar

Në Shqipëri, zhvillimi me shpejtësi vitet e fundit i sektorit të turizmit dhe atij të ndërtimit ka nxjerrë në pah nevojën për më shumë specialistë dhe punonjës të kualifikuar, që...

Takimi i zjarrtë në Kurbin, Behar Haxhiu mesazh demokratëve dhe rivalëve

Politikë

Takimi i zjarrtë në Kurbin, Behar Haxhiu mesazh demokratëve dhe rivalëve

  Kandidati i koalicionit opozitar "Bashkë Fitojmë" për bashkinë e Kurbinit, Behar Haxhiu, ka falenderuar mbështetësit dhe bashkëqytetarët për pritjen e zjarrtë që i rezervuan kryetarit të PD, Sali Berisha.  Ai shkruan...