Mandati i Xhaçkës, Gjin Gjoni: Vendimet e Kushtetueses duhen zbatuar, precedent i rrezikshëm diskutimi…

E Enjte, 11 Prill 2024 19:17
Gjin Gjoni, kreu i degës së PD-së Lezhë, tha në ‘Task Force” në Syri Tv tha se vendimi që po diskutohet në Kuvend lidhur me mandatin e Olta Xhaçkës, është një precedent i rrezikshëm, pasi vendimet e Gjykatës Kushtetuese duhet të zbatohen.
 

Në rast se vendimet e Kushtetueses verifikojnë papajtueshmërinë e legjislacionit dhe nuk zbatohen atëherë parlamentarizmi dhe Kushtetuta kanë marrë fund.

Duke folur për rastin e mandatit të deputetes Olta Xhaçka, Gjoni tha se është e ndaluar në mënyrë taksative që zyrtarët të mund të përfitojnë fonde në mënyrë të drejtpërdrejtë dhe të tërthortë nga buxheti i shtetit.

“Parlamenti është i detyruar të dërgojë çështjen në Gjykatën Kushtetuese dhe vendimi i Kushtetueses e detyron Parlamentin që të japë në vendim duke zbatuar këtë vendim”, tha Gjin Gjoni.

Login to post comments

Lajmet e fundit

Onelda Zefi: Lali Eri vazhdon te tallet me Kombinatin te Cilin do ta bente "Kombiart".

Politikë

Onelda Zefi: Lali Eri vazhdon te tallet me Kombinatin te Cilin do ta bente "Kombiart".

Nga Onelda Zefi: Vendoset veto ne lulishten e vetme qe ka ngelur ne zonen e Parafabrikateve tek Rr:Llambi Bonata ne Kombinat. Shikoni sesi Lali Eri vazhdon te tallet me Kombinatin te Cilin...

Tritan Shehu: Konferenca Anestezi-Reanimacionit, paraqitje arritjesh e perspektivash profesionale e shkencore.

Politikë

Tritan Shehu: Konferenca Anestezi-Reanimacionit, paraqitje arritjesh e perspektivash profesionale e shkencore.

Nga Tritan Shehu: Konferenca Anestezi-Reanimacionit, paraqitje arritjesh e perspektivash profesionale e shkencore.Prej dy ditesh ne Hotel “Tirana” po zhvillon punimet, e ndare ne dy auditore, Konferenca e Pare Nderkombetare, njekohesisht dhe...

'Drejt Gjermanisë', UEFA publikon disa nga fotot më ikonike të Shqipërisë

Sport

'Drejt Gjermanisë', UEFA publikon disa nga fotot më ikonike të Shqipërisë

Shqipëria u kualifikua për herë të dytë në historinë e saj, në një kampionat Europian.   Kuqezinjtë i mbyllën kualifikueset në vendin e parë, duke lënë pas kombëtare të forta si Çekia...